שר שלום ג'רבי על חידושי הטכנולוגיה בתחום מערכות הביטחון לבית

"ביתנו הוא מבצרנו" טוען הפתגם המוכר, אבל מצד שני נתונים עדכניים מספרים לנו כי מדי שנה נפתחים בין 25 ל-30 אלף תיקי חקירה בעקבות פריצה לבית. מן הסתם ישנם מקרים שבהם בעלי הבית שנפרץ אף מוותרים על הגשת תלונה במשטרה, שכן זו לא מצליחה להתמודד עם פשע נפוץ זה (ההערכה היא כי רק ב-1% ממקרי הפריצות לבתים מוגש כתב אישום!), כך שמדובר בתופעה רווחת מאוד, ואין פלא כי הציבור הרחב משקיע יותר ויותר משאבים במיגון ביתו, שהרי פריצה לא גורמת רק לנזק כלכלי אלא במקרים רבים גם למצוקה נפשית עקב החדירה למרחב הפרטי שלנו ולמקום שאנחנו תופשים כאינטימי ובטוח לגמרי.

הפורצים, כדאי לדעת, נעשים מתוחכמים יותר ויותר, ועל כן גם אמצעי המיגון חייבים להשתכלל – ואכן הטכנולוגיה נחלצת לעזרתנו ומציעה מערכות ביטחון מתקדמות ואפקטיביות מאוד, ובפרט במסגרת מה שזכה לכינוי "הבית החכם". שר שלום ג'רבי, ראש רשות השירות הלאומי אזרחי וחובב טכנולוגיה, מספר על החידושים האחרונים בתחום.

למה שר שלום ג'רבי משקיע משאבים רבים במיגון ביתו הפרטי?

שר שלום ג'רבי הוא יליד 1969, נשוי לנילי ואב ל-5 ילדים. משפחת ג'רבי מתגוררת במצפה יריחו – ישוב שהוקם בשנת 1977 ע"י גרעין דתי וגרעין חילוני, אם כי כיום מתגוררים במקום – שכפי שניתן להבין משמו הוא צופה על העיר יריחו (מכיוון דרום מערב) – רק דתיים (כ-380 משפחות), וכן נמצאת בו הישיבה התיכונית נתיבות יוסף.

מיקומו של הישוב בו מתגוררת משפחתו והעובדה שבבית חיים ילדים קטנים מחייבת את שר שלום ג'רבי לנקוט בכל האמצעים כדי למנוע חדירת גורמים בלתי רצויים. כשמוסיפים לכך את חיבתו וסקרנותו לגבי טכנולוגיות חדשניות, אין פלא שהוא מעורה בנעשה בתחום.

הפעלת תרחיש פריצה גם ללא נוכחות בני הבית

הטכנולוגיות החדשניות בתחום מערכות הביטחון מאפשרות הן הפעלה אוטומטית של אמצעי מיגון, גם ללא נוכחות בני הבית או התערבותם, והן שילוב מכשירים שונים כדי ליצור הרתעה אפקטיבית במיוחד. דוגמה לכך היא הגדרת תרחיש פריצה בבית חכם: תרחיש זה מופעל כשהגלאים והחיישנים – שמהווים את הבסיס של המערכת החכמה – מזהים ניסיון חדירה אסורה אל מרחב הבית (כולל החצר, כמובן). גלאים וחיישנים מתקדמים מבחינים בקלות וברמת דיוק גבוהה בין אדם לבין בעל חיים, ועל כן כניסת חתול רחוב לחצר למשל לא תיצור פעילות הרתעתית מיותרת.

כשכן ישנו ניסיון פריצה, המערכת תדווח מיידית הן לבעלי הבית (הישר לסמארטפונים) והן למוקד הביטחון של חברת האבטחה. מצלמות המכסות את השטחים הרלוונטיים יונחו – ע"י המערכת, באופן אוטומטי – להתמקד באזור שבו זוהתה דמות חשודה, כך שאנשי מוקד הביטחון יקבלו תמונת מצב מפורטת ומלאה של המתרחש (ובמידת הצורך, יסייעו למשטרה מאוחר יותר לזהות את האדם שניסה לפרוץ), ובנוסף יודלקו שלל אורות, יופעל צופר רב עוצמה ויינקטו אמצעים נוספים שירתיעו את הפורץ הפוטנציאלי וסביר להניח יגרמו לו לחזור במהרה על עקבותיו.

הגנה מיוחדת במהלך חופשות

שר שלום ג'רבי ומשפחתו אוהבים מאוד לצאת לחופשות בארץ ובעיקר לטיולים בנקודות החן הרבות הפזורות לאורכה ולרוחבה של ישראל. בפרקי זמן אלו הבית חשוף במיוחד, והרי הסטטיסטיקות בתחום מובהקות: בתקופת החגים או בעונת החופשות מתבצעות הרבה יותר פריצות מבימים רגילים. גם למקרים אלה, שבהם נדרשת הגנה מיוחדת, ישנו פיתרון טכנולוגי חכם: ראשית, בית חכם יודע לזהות מצבים שבהם בני הבית יצאו כולם וגם אם הם שכחו להפעיל את מצב האזעקה, הוא יעשה זאת בעצמו. שנית, ישנה אופציה לתכנת את המערכת כך שבעת חופשה יידלקו מעת לעת האורות ויופעלו מכשירים חשמליים, בתדירות משתנה ואקראית, כך שמי שיעקוב אחרי המתרחש בבית לא יוכל לדעת שהוא ריק מדיירים.

Speak Your Mind

*