מערכות אזעקה לבית – מה הן כוללות, מה היתרונות שלהן ואיך לבחור אותן?

ההורים שלנו, וההורים שלהם, אוהבים לספר איך פעם אפשר היה להשאיר את דלתות הבתים פתוחות מבלי לחשוש שמא אורחים לא רצויים יחדרו אל המרחב הפרטי ויגרמו לנו נזק – אולי אכן המציאות הייתה פשוטה יותר בעבר ואולי זו רק נוסטלגיה שמטבעה מייפה את המציאות, אבל מה שבטוח הוא שכיום, אם אנחנו רוצים להיות בטוחים שהרכוש שצברנו בעמל רב לא ייעלם בן רגע מערכת אזעקה איכותית היא חובה.

ואכן, ביותר ויותר בתים ודירות מותקנת מערכת שכזו, שמספקת לבעליה שקט נפשי, מצרך יקר מציאות בימינו, ואיתו הידיעה הוודאית שכל הפריטים שישנם בבית יישארו בו וימשיכו לשמש את בני הבית ולהסב להם נחת.

 

מה כוללת מערכת אזעקה ביתית?

 

באופן טבעי ישנו מנעד רחב של מערכות אזעקה ביתיות, עם הבדלים בין אחת לשנייה, אבל במקביל ישנו גם מכנה משותף רחב. מערכת שכזו תכלול יחידת בקרה מרכזית, גלאים המותקנים במקומות שונים ברחבי הדירה וגם מחוץ לבית, מגעים מבוססים על מגנטים לדלתות כמו גם לחלונות, סוללות גיבוי כך שהמערכת תבצע את המוטל עליה גם אם אין זרם חשמל (בין אם כתוצאה מתקלה ובין אם בשל חבלה מכוונת), לוח תפעול למערכת כדי להפעיל אותה או לחילופין לנטרל את פעילותה כשאין בה צורך (וגם לטובת שינוי ההגדרות הבסיסיות שלה), ובחלק מהמקרים גם גלאי בטיחות (לעשן, לגז ולמים, אם ברצונם של בעלי הבית להסתמך על המערכת לא "רק" לצורכי ביטחון אלא גם כאמצעי הגנה בפני התרחשויות לא נעימות ומסוכנות אחרות).

בנוסף לכל הנ"ל כוללת כמובן מערכת אזעקה ביתית גם צופר,שיתריע בקול רם וברור בכל פעם שישנה פעילות לא רצויה בבית. בבתים ודירות שבהם אין תשתית מתאימה להתקנת מערכת מסוג זה תועדף האופציה של מערכת אזעקה אלחוטית שאותה ניתן להתקין בכל מרחב.

 

היתרונות המשמעותיים של מערכות האזעקה האלחוטיות

 

יתרון משמעותי אחד של מערכת אזעקה אלחוטית הוא כאמור העובדה שניתן להתקין אותה בכל דירה ובכל בית, בלי קשר לתשתיות הקיימות. יתרון משמעותי אחר הוא זמן ההתקנה הקצר: מאחר שאין צורך לבסס את הרכבת המערכת על תשתית כזו או אחרת, פריסת כל הרכיבים פשוטה יותר ונמשכת זמן קצר יותר – כך שמבני הבית נחסך גם הבלגן המסוים שכרוך בהתקנתה של מערכת אזעקה קווית.

יחד עם זאת חשוב להדגיש כי יש להקדיש זמן ותשומת לב לתכנון מיטבי של פריסת המערכת. בין השאלות עליהן חשוב לענות עוד בטרם ההתקנה: מהן נקודות התורפה של הבית (כלומר איפה עלולה להתרחש פריצה או חדירה לא רצויה למרחב המגורים)? האם נדרשת הגנה פנימית בלבד או גם חיצונית? האם ישנם בבית בעלי חיים (דבר שמחייב כוונון עדין ורגיש של הגלאים)? האם ישנו צורך בשליטה מרחוק על מערכת האזעקה? מהו המקום הטוב ביותר ללוח הבקרה (רצוי נקודה נסתרת ומוגנת היטב כדי שפורצים לא ינטרלו אותה)? ועוד.

 

איך לבחור מערכת אזעקה ביתית אלחוטית?

 

על-מנת ליהנות מכל היתרונות של מערכת אזעקה אלחוטית ביתית, חשוב לבחור דגם איכותי. איכות כל מערכת אזעקה נמדדת הן לפי המפרט שלה – כלומר אילו רכיבים היא כוללת – וגם בהתאם לאיכות של כל פריט בפני עצמו, שהרי חיישן שאינו מדויק דיו או לא רגיש מספיק לא בהכרח יספק את ההתראה הנדרשת.

דוגמה מצוינת למערכת מומלצת היא POWER MAX PRO שמגיעה כשהיא כבר מתוכנתת ולמעשה מוכנה לתלייה ולהפעלה. כמו כן כדאי לדעת שמדובר במערכת מודולרית שניתן להוסיף לה, בין השאר, מתאם GSM ומודול מצלמות.

Speak Your Mind

*