שימוש במחליפי חום חשמליים בבתי מגורים

בכל הנוגע לחסכון ויעילות בצריכת אנרגיה, העיקרון המנחה בעידן המודרני אומר שיש  לשאוף ליעילות מקסימלית, כדי לצמצם משאבים, לחסוך כסף ובד בבד לדאוג לעתידו של כדור הארץ. האדם המערבי עסוק לא מעט בחסכון באנרגיה, ואנחנו כמובן תמיד נשמח לקחת חלק –  על אחת כמה וכמה כשמדובר בבית הפרטי שלנו.

שימוש במחליף חום הוא למעשה דרך אחת להשיג יעילות וחסכון במשאבים על ידי שימוש באנרגיה מסוג אחד כדי לשמר ולייצר אנרגיה מסוג אחר, והעברת חום מחומר זורם א׳ לחומר זורם ב׳ (בין אם גז או נוזל).

בתעשייה מחליף החום נפוץ מאוד, בין אם במתקנים סטטיים ובין אם מדובר על נוזלים המשונעים ממקום למקום במיכלים סגורים וזקוקים לחימום במהלך נסיעה ארוכה כזו, בלי לאבד מהחום שלהם.

מחליפי חום בדירות מגורים

כחלק מהרצון המדובר לנצל אנרגיה בצורה האופטימלית, אימץ גם השוק הפרטי את השימוש במחליפי החום החשמליים, כאשר עיקר השימוש המוכר לנו מבתי המגורים הוא בדוד המייצר לנו מים חמים למקלחת. דוד מהסוג הזה נקרא ״דוד מחליף חום״. השימוש הנ״ל נפוץ בעיקר בבתי מגורים רבי קומות בהם נוצר מצב שהדירה מרוחקת מהגג ולכן יש מגבלה באפשרות להתקין דוד שמש סטנדרטי. הפתרון המקובל הוא הצבת קולטים משותפים על גג המבנה, ויצירת מערכת סגורה המובילה בצנרת את המים החמים אל הדירות.

הפתרון האלנרנטיבי לעומת זאת, הוא שימוש בדודי שמש עם מחליפי חום חשמליים אשר מותקנים בשונה משיטת הצנרת בתוך הדירה או במרפסת השירות של הדירה.

מהו מחליף החום החשמלי ומה הוא עושה?

מחליף החום הוא בעצם צינור בצורת ספירלה המותקן בתוך הדוד עצמו. בתוך צינור זה זורמים מים חמים המגיעים ממערכת הקולטים המשותפת והם יוצרים את החימום של מחליף החום שמחמם בעזרת האנרגיה הזו את המים שבתוך הדוד. פעולה זו היא מחזורית ודו כיוונית. כך נוצר מצב, שהמים שמגיעים דרך קולטי השמש בגג אל מחליף החום כלל לא באים במגע עם המים שבתוך הדוד, אלא משמשים אך ורק לחימומם בעזרת ״המתווך״ – המחליף.

השמירה על החום אותו אנחנו ״מחליפים״ בתהליך מתבצעת בזכות תכונותיו ובידודו של הצינור, מה שמאפשר חסכון בחשמל ושמירה של חום המים לאורך זמן, ובסופו של יום – חוסך לכם עלויות בחשבון החשמל.

מערכת עמידה ויציבה

העובדה שאין מגע בין המים שמגיעים מהקולט לבין המים שבדוד מונעת בעיות כדוגמת הצטברות אבנית, מה שמוביל באופן ישיר ליציבות ותקינות המערכת לאורך זמן רב יותר, ומכאן אפשר בהחלט לומר בפה מלא שדוד מחליף חום נחשב לבעל עמידות גבוהה – וזו אחת הסיבות המרכזיות שתשמעו המלצות על שימוש בו, על אף שאין משמעות הדבר שאינו חף מתקלות. בכל זאת – מדובר ברכיבים חשמליים והם תמיד חשופים לתקלות במידה כזו או אחרת.

Speak Your Mind

*