איך מייצרים חשמל בבית?

בשנים האחרונות פורסמו באמצעי התקשורת מספר מחקרים שעסקו בצריכת החשמל הממוצעת למשפחה בישראל. הממצאים הראו כי המחירים נעו בין 600 ל-800 שקלים בחודש והשתנו בהתאם לכמות הנפשות במשק הבית. באם ניקח לצורך החישוב מחיר ממוצע של 700 שקלים לחודש הרי שנחשב בנקל כי בשנה מוציא משק בית בישראל בממוצע יותר מ-8000 שקלים על חשמל בלבד.

אולם, בשנים האחרונות אנו חוזים בשינוי מבורך שגורם ליותר ויותר אנשים בישראל להבין שחשבון החשמל רחוק מלהיות גזירה משמיים, בעיקר משום שלהרבה מאוד בתי אב יש כיום אלטרנטיבה – ייצור חשמל ביתי באמצעות מערכות סולאריות.
כן כן, זו לא טעות – היום אתם כבר יכולים לייצר את החשמל שלכם בעצמכם אם רק תרצו בכך.

לשכוח מהחיובים של חברת החשמל

בכדי להתחיל לייצר את החשמל שלכם בעצמכם ולשכוח מהחיובים של חברת החשמל כל שיהיה עליכם לעשות הוא להתקין על גג המבנה בו אתם גרים מערכת פוטו-וולטאית (מערכת סולארית) אשר תהפוך את אור השמש לחשמל זמין בכל רגע נתון. על מנת ליהנות מהמערכת הסולארית יהיה עליכם לבחון תחילה את גג המבנה שלכם ולוודא שהוא פנוי להתקנתה של המערכת. לחילופין, תוכלו ליצור קשר עם חברה המתמחה בהתקנת מערכות סולאריות וזו תשלח לביתכם את המומחים שיקבעו האם הגג שלכם אכן מתאים.

למען הסר ספק, כדאי להזכיר שאופן הפעולה של מערכות החשמל הסולאריות דומה לעיקרון ההפעלה של דוד השמש אשר מותקן כיום ביותר מ-95% מבתי האב בישראל. ישראל היא מדינה הנהנית במרבית ימות השנה מאקלים חם ונוח המאפשר בתורו למים שלנו להתחמם בהינתן קיומו של דוד השמש גם מבלי להדליק את כפתור החימום בפועל.

חוסכים – ומרוויחים

בזכות הרפורמה המיוחדת שאושרה על ידי רשות החשמל, הרשות הממשלתית האמונה על הסדרתו הכוללת של משק החשמל בישראל, כל אזרחי ישראל יכולים כיום לא רק לחסוך משמעותית בחשבון החשמל שלהם בזכות המערכות הסולאריות – אלא גם להרוויח בזכותן לא מעט כסף.

בבסיסה, הרפורמה שנכנסה לתוקפה באופן רשמי ביוני 2008, נועדה לעודד את התקנת המערכות הסולאריות בישראל באמצעות תמריץ כספי בדמות אישור לייצר כמות מוגבלת של קילווואט חשמל לשימוש ביתי – ולמכור את אלה העודפים לחברת החשמל במחיר של יותר משני שקלים בעבור כל קילוואט שעתי (קוט"ש).

הפרשי המחיר שבין התשלום לחברת החשמל על קוט"ש צריכה (חצי שקל) – לבין התמורה בעבור קוט"ש עודף מבטיחים את החזר עלות ההשקעה בהקמת המערכת תוך פרק זמן של בין שבע שנים לעשור. במילים אחרות, תוך עשר שנים לכל היותר תגיעו לנקודת האיזון ומאותו הרגע כל קוט"ש עודף שתייצרו יתורגם ישירות לאפיק הכנסה משמעותי שיניב לכם רווח נקי לאורך זמן.

וזוהי רק ההתחלה

הרפורמה שיצאה לדרך לפני 7 שנים צירפה את מדינת ישראל לרשימה הולכת וגדלה של מדינות המעודדות התקנה של מערכות סולאריות על גגות של מבנים עסקיים ופרטיים כאחד. בין היתר מדובר במדינות כמו ארצות הברית, בריטניה, יפן ואיטליה.

כך, למשל, מנתונים שראו אור בשנה החולפת עולה למשל כי ארצות הברית מייצרת 14 ג'יגה-וואט סולארי בשנה – כאשר מחצית מכלל המתקנים הסולאריים במדינה הותקנו על גבי גגות תאגידיים ופרטיים כאחד.

זה הזמן לבדוק האם גם אתם תוכלו להתחיל לייצר את החשמל שלכם בעצמכם – ולהרוויח.

Speak Your Mind

*