כך מרחיקים פורצים: כל מה שצריך לדעת על אזעקות

הבית הוא מבצרנו ומי לא רוצה להרגיש בבית במקום הבטוח ביותר בעולם? לרוע המזל, הנסיבות לפעמים מוכיחות ששווה להשקיע באמצעי הגנה, כי אין באמת מקום בטוח לחלוטין. עם מערכת אזעקה תרגישו בטוחים יותר, כיוון שהמערכת תתריע בפני פורצים ותעדכן אתכם אם יש תנועה חשודה בסביבת המגורים. בבואכם להתקין מערכת כזו, חשוב שתבחינו בין סוגי אזעקות וכיצד לבחור את המערכת הנכונה לבית שלכם ומתקין מקצועי שיעשה את העבודה הטובה ביותר.  לפניכם מידע שיעזור לכם במשימת מיגון הבית.

קווית או אלחוטית – זו השאלה


עולם מערכות האזעקה מתחלק לשניים: מערכות קוויות ומערכות אלחוטיות. מערכת קווית מחייבת הכנת תשתית של הבית לקראת מערכת כזו ולכן, לרוב נהוג להתקין אותה בבניית הבית או במהלך שיפוץ. היא נחשבת לאמינה מאוד ויציבה בפני רעשים.
זוהי למעשה פלטפורמה שרכיביה מתקשרים ביניהם באמצעות רכז פיקוד. החיווט עובר בצורה ייעודית בתעלות שהוכנו מראש (אם מדובר במערכת שמשלבים בזמן תכנון הבית) או על ידי הוספה של נקודות תשתית ולמרות הדרישות להכנה, היא נחשבת זולה יותר ממערכת אלחוטית.
אזעקה אלחוטית כשמה כן היא – רכיביה מתקשרים ביניהם בצורה אלחוטית. יש לה יתרונות רבים: ראשית, בעידן הבית החכם קל יותר מתמיד להפעיל אותה וכן לבסס מראש תכניות הפעלה בהתאמה אישית (למשל, לנטרל את המערכת או לתזמן אותה) וההתקנה שלה קצרה יחסית ופשוטה לביצוע. המערכת עצמה עולה יותר ממערכת קווית, אבל חוסכת זמן והשקעה בתהליך היישום. בנוסף, המראה המתקבל הוא מינימליסטי ואסתטי להפליא, כיוון שהיא נטולת חיווט הנראה לעין המתבוננת. בבואכם לבחור מערכת זו, יש לקחת בחשבון שאחת לכמה שנים יהיה עליכם להחליף סוללות בגלאים.

הגלאי שזיהה פריצה


זה מוביל אותנו לשלב הבא באזעקות – הגלאים. יש להחליט מראש האם תרצו גלאים חיצוניים ופנימיים, כלומר גלאים בתוך הבית ומחוצה לו. קיימים גלאים שמתאימים הן למערכות הקוויות והן למערכות האלחוטיות. כמו למשל, גלאי מגנט לדלת הכניסה אותו ממקמים על משקוף הדלת או באזור התריסים, כך שאם פותחים את הדלת או התריסים הוא גורם לאזעקה לפעול. כמו כן, ישנם גלאי נפח שמזהים תנועה באמצעות אבחנה בשינוי הטמפרטורה בין גוף הפורץ לסביבה בה הוא נמצא. כלומר, שינוי כזה מעורר את הגלאי לפעולה.

זהירות, הכלב מפעיל את האזעקה


בבואכם לבחור גלאים – בדקו איזה מהם גלאים פנימיים ואיזה חיצוניים, לכמה מטרים פועל הגלאי, זאת על מנת לוודא שיש לכם כיסוי מקסימלי של השטח. בבית עם בעלי חיים, למשל, חשוב לבחור גלאי המתעלם מבעלי חיים אחרת כל תנועה של חיית המחמד עשויה להפעיל את האזעקה ולגרום למהומה. במידה ויש לכם בית חכם, יש לתכנת את המערכת כך שתכלול גם את מערכת האזעקה וכמובן שאפשר להוסיף גם מצלמות במעגל סגור ולפקח מרחוק (לרוב דרך אפליקציית בית חכם) על הנעשה בשטח בהיעדרכם.

האיש שעומד מאחורי ההתקנה


בכל מקרה, התקנת אזעקה היא עבודה של מקצוענים. כדאי לבחור טכנאי אמין, מקצועי ומומלץ. בדקו האם הוא יכול להתקין אזעקות מכל הסוגים, האם הוא עובד עם הפירמות המובילות בענף ויכול להציע לכם פתרונות אלחוטיים וחיווט – תלוי בתנאי השטח, בתקציב וברצון שלכם. איש מקצוע מומחה ידע להעניק ייעוץ מיגון רחב היקף לבית או לעסק כולל היכן בדיוק לתכנן את המערכת כולל היכן תותקן, העברת החוטים וכמובן, הגדרת הפעילות, כיוון שבסופו של דבר מדובר באזעקה שפועלת על פי הצרכים שלכם וכמובן אילוצי המרחב. בדקו אם השירות כולל גם ייעוץ וטיפול במקרה של תקלה. העיקר שתרגישו הכי בטוח בבית שלכם.

המאמר נכתב בחסות פורטל רחובות שלי – בעל אינדקס בעלי מקצוע של מנעולנים ברחובות לביצוע פעולות אבטחה והתקנת מערכות אזעקה בבית.

Speak Your Mind

*