מחירים של תשתיות תקשורת ומערכות מתח נמוך

הקמה של תשתיות תקשורת ומערכות מתח נמוך היא חלק בלתי נפרד מיישום היתרונות של בית חכם. במאמר הבא נסביר כיצד מתבצעת ההקמה ונבין מה משפיע על העלויות הממוצעות בענף

תכנון בית חכם מחייב התייחסות לנושא של הקמת תשתיות תקשורת ובניית מערכות מתח נמוך. אלו המערכות המהוות את הבסיס ליישום היתרונות של בית חכם ולכן הן מוטמעות בעיצוב, בטכנולוגיה ובמערכות החשמל. התשתיות מאפשרות שליטה מרחוק ממחשב ושילוב בקרים קבועים או מכשיר סלולרי חכם. בעזרת תשתיות יציבות ניתן לנהל תרחישי תגובה לאיומים ומקרי חירום, לפקח על מערכת חכמה של תאורה ולשמור על בקרת אקלים לכל החדרים בבית.

מה משפיע על המחיר ומה כולל השירות?

המחירים של תשתיות תקשורת ומערכות מתח נמוך תלויים בצרכי הלקוח. העלות הממוצעת עומדת על 5,000-15,000 ש"ח, בהתאם לגודל החלל, סוג המערכת ואופי השימוש הצפוי. רצוי לרכז את השירותים תחת קורת גג אחת ולבדוק האם המחיר כולל עבודות כגון:

  • פריסת כבלים
  • חיבור כבלים וסימון, קיבוע וחיווט שקעים
  • אספקת מערכות מתח נמוך ורכיבים משלימים
  • הקמה והתקנה של ארונות תקשורת
  • אספקה והתקנה של ציוד תקשורת לצד מתן שירותי תיקונים ותחזוקה
  • חיווט הכבלים בארונות וברחבי הבית
  • בדיקה טרם הפעלה

אצל רוב החברות העוסקות בתחום כולל המחיר גם בדיקה של איכות התמסורת, בדיקת רוחב פס ובדיקה של תקינות השקעים. מנגד, המחיר אינו כולל רכישת תשתית אינטרנט או יצירת קשר עם ספקי האינטרנט השונים המציעים שירות עבור לקוחות פרטיים ובעלי בתים.

עלויות תחזוקה והפעלה של מערכות מתח נמוך

רוב ההוצאות על בית חכם בשילוב תשתיות תקשורת ומערכות מתח נמוך הן בשלבי ההקמה הראשונים. במילים אחרות, לאחר ההקמה מצטמצמות ההוצאות בצורה משמעותית. הסיבה לכך היא שמערכות מתח נמוך הן מערכות מבוססות חשמל הצורכות רמות מתח של עד 1,000 וולט בלבד. אלו מערכות המשפיעות באופן ישיר על איכות החיים בבית החכם, אך הפעלתן לא באה לידי ביטוי בחשבון החשמל החודשי.

חשוב לבצע תכנון מוקדם של הקמת תשתיות עבור בית חכם ולהתייעץ עם אנשי המקצוע בכל מקרה של התלבטות. יש לאפיין את צרכי הבית והמערכת, להתאים את הפתרון לסוג התשתית הקיימת ולתכנן מערכת חשמלית שלמה תוך שרטוט תכניות מערכות מתח נמוך. כדאי לבדוק כמה עולה הציוד המתנה את הפעלת המערכת ולברר האם הצעת המחיר כוללת אחריות ושירות תיקונים. החיסכון בתשתיות לא אמור לבוא על חשבון יציבות, אמינות ויעילות של הבית החכם ואמצעי התקשורת.

לסיכום, הקמה של בית חכם היא תהליך ארוך המחייב התאמה של רכיבי תקשורת ובנייה של תשתיות מיוחדות. את תהליך ההקמה רצוי לבצע מול אנשי מקצוע ורק לאחר קבלת הצעה מסודרת.