תכנון בית חכם

רוצים להפעיל את המזגן באמצעות האייפון? מעוניינים בשליטה מוחלטת על מערכות התאורה והשמע בבית? חישבו "חכם", או יותר נכון, חישבו "בית חכם". בית חכם הינו "שם קוד" למערכת הפעלה היוצרת תקשורת בין מוצרי החשמל בבית באמצעות חשמל חכם. מדובר באחד הטרנדים הלוהטים ביותר בשוק הנדל"ן בשנים האחרונות. באמצעות התקנת מערכת בית חכם, תוכלו גם אתם להפעיל את מכשירי החשמל בביתכם על ידי שלט חכם ובקלות רבה. כמו כן, תוכלו לשלוט על הנעשה בבית בכל רגע נתון, וזאת כאשר מצלמות האבטחה, המחוברות אל בקרת הבית החכם, זמינות עבורכם בכל שעות היממה.

 תכנון בית חכם, בדומה לתכנון הבית באופן כללי, דורש מחשבה מקדימה. בדיוק באותו האופן בו אתם בוחרים בקפידה כיצד לחלק את הבית והיכן לקבוע את החדרים, כך תכנון בית חכם צריך להתחשב ברשת החשמל אותה אתם מתכוונים להתקין במקום. במסגרת תכנון בית חכם עליכם לבחון שאלות כגון מיקום לוח החשמל (היות ולוח חשמל של בית חכם הינו גדול ומאסיבי), כמות המפסקים והגלאים, חציבת תעלות בקירות ובתקרות לשם העברת קווי תקשורת, הכנה לרמקולים שקועים בהתאם למיקום מערכת קולנוע ביתית ועוד.

 לעצב את החלום – תכנון בית חכם

 לאחר שהחלטתם כי אתם מעוניינים להצטרף למשפחת הבתים החכמים בישראל, נותר לכם רק להיפגש עם בעלי מקצוע ו"לעצב את החלום". עיצוב בית חכם נעשה על ידי בחינת ההיבטים השונים הנוגעים לבעל הבית באופן ספציפי. לדוגמא, יש להתחשב בסוגיות כגון מוצרי החשמל המבוקשים, מספר הנפשות בבית, גודל הנכס, דרישות דייריי הבית, תקציב וכדומה. ניתן לשלב מגוון ענק של עיצובים שונים בבית חכם ולא בהכרח מוצרים חשמליים, גם שילוב של מדבקות קיר מעוצבות יכול לשנות את פני הבית. תכנון בית חכם איננו עניין של מה בכך. למעשה, על מנת לבצע תכנון בית חכם בצורה הטובה ביותר, מומלץ לפנות לייעוץ מטעם מומחים בתחום.

 כפי שבטח שמעתם, בית חכם הינו מערכת מודולארית מתוחכמת הפועלת על בסיס חשמל חכם. מחירי בית חכם יכולים להגיע עד מאות אלפי שקלים והמערכות ה"זולות" בתחום עומדות על כ-20,000 שקלים. אי לכך, תכנון בית חכם יכול למקסם את יכולותיכם הכלכליות מבחינת קביעת אופי המערכת ובכך להביא לתמורה מושלמת לכספכם. בבואכם לערוך תכנון בית חכם, מומלץ לשבת בשלב ראשון עם בני המשפחה ולבחון מהם הצרכים החשובים לכל אחד ואחד מהם. ניתן לעשות זאת על ידי מספר שאלות מנחות. למשל:

 מהו התקציב אותו תהיו מוכנים להשקיע?

  • האם ברצונכם לבחור באזעקה אלחוטית או קווית? האם האזעקה תחובר למצלמות במעגל סגור?
  • האם תהיו מעוניינים במערכת קולנוע ביתית מתוחכמת בסלון, או שמא תעדיפו להעביר את מלוא עוצמת המדיה ליצירת חדר קולנוע ביתי? תכנון בית חכם
  • כמה חדרים ישנם בבית ומהו סוג התאורה הרצוי?
  • האם תהיו מעוניינים במזגן מפוצל או שמא תעדיפו מזגנים בודדים המתקשרים עם מזגן ראשי?

 היות והתקנת בית חכם דורשת מחשבה ויצירתיות, תכנון בית חכם הינו משימה אשר יש לבצע בכפוף לקבלת ייעוץ גם מבעלי מקצוע בתחום עיצוב הפנים ואדריכלות הפנאי. תכנון בית חכם נעשה על ידי פרישת תוכנית הבית, מיקום מכשירי חשמל, מיקום מוצרי בית חכם (לוח בקרה, מפסקים, שנאים, גלאים, שלטים חכמים, בקרים וכדומה), חלוקת החדרים ל"תפקידים" וכו'. במידה ותכנון הבית החכם יעשה בקפידה ובמקצועיות, תוכלו גם אתם ליהנות מבית אשר עובד בשבילכם לא פחות (ואף יותר) ממה שאתם עובדים בשבילו.

 לסיכום

 בית חכם הינו מהלך טכנולוגי אשר התפתח בעקבות ריבוי מכשירים חשמליים בבתים. בשלב מסוים, היות והבית "צבר" מערכות אלקטרוניות רבות (כגון טלוויזיות, מחשבים, אזעקות, תריסים, תאורה וכדומה), נולד הרעיון לחבר בין הגורמים השונים. חיבור זה היה טבעי לחלוטין וזאת משום שידוע כי השלם (בד"כ) גדול מסך חלקיו. דהיינו, כל אחד מהמוצרים החשמליים הללו מצוין בתחומו, וחיבורם ביחד הופך אותם מכלי נגינה בודדים לתזמורת מרהיבה. אי לכך, הקפידו לייחס מחשבה רבה לתכנון בית חכם ואל תתביישו לקבל ייעוץ מבעלי מקצוע. המומחים באתר ישמחו לענות על שאלותיכם.