שר שלום ג'רבי על ההתפתחות הטכנולוגית המואצת במדינת ישראל

ישראל זכתה בשנים האחרונות לכינוי "סטארט אפ ניישן", ולא בכדי: חלקו של ההיי-טק בתוצר הגולמי הוא כ-12%, אחד מהגבוהים בעולם, ישראלים עומדים מאחורי לא מעט התפתחויות טכנולוגיות משמעותיות בתחומים רבים כגון אבטחת מידע או לוחמה בסייבר, חברות מובילות כמו גוגל או אינטל הקימו וממשיכות להקים כאן מרכזי מחקר ופיתוח ובאופן כללי ישראל היא מדינה חובבת טכנולוגיה ובהתאם נהנית מהתפתחות טכנולוגית מואצת ומהפירות הרבים שמספקת התפתחות מואצת זו.

שר שלום ג'רבי, ראש רשות השירות הלאומי אזרחי ומי שמתעניין בטכנולוגיה ובהשפעותיה על הכלכלה והחברה בישראל, מפרט את הסיבות שהובילו להתפתחות המואצת ואת התועלות שכולנו נהנים מהן בזכותה.

איך מלחמות מובילות להתפתחות טכנולוגית?

אחת הסיבות המשמעותיות שהובילו להתפתחות הטכנולוגית המואצת לפי שר שלום ג'רבי היא היותה של ישראל מדינה קטנה בשטח וצנועה מבחינת מספר התושבים שלאורך חלק נכבד מההיסטוריה שלה הייתה מוקפת אויבים, מה גם שגם כיום – לאחר שנחתמו הסכמי שלום עם ירדן ומצרים, וסוריה ולבנון מתפוררות מבפנים – עדיין לא פסקו האיומים על קיומה של המדינה.

הצורך לשמור על עליונות בטחונית מתמדת ביחס לאויבינו, וההבנה כי רק באמצעות קדמה וטכנולוגיה נוכל להבטיח את אותה עליונות, סיפקו מוטיבציה יקרת להשקעה במחקר ופיתוח – והתוצאות בהתאם.

אחת הדוגמאות האחרונות לטכנולוגיה בשירות הצבא והמדינה היא מערכת כיפת ברזל, שהצילה חיים רבים במהלך מבצע "צוק איתן".

שר שלום ג'רבי מדגיש כי גם פיתוחים טכנולוגיים שנועדו במקור לספק מענה לצרכים בטחוניים זולגים עד מהרה לתחומים אחרים ואל השוק האזרחי, ובכך מספקים תועלת כפולה לכולנו.

היצירתיות והנטייה לחדשנות

סיבה מהותית שנייה לקצב המואץ של ההתפתחות הטכנולוגית במדינת ישראל היא היצירתיות והחדשנות שטבועים, עושה רושם, ב-DNA היהודי.

כעם שלאורך כל ההיסטוריה שלו הקפיד על חינוך איכותי כמפתח למיצוי החיים – ויש לקוות כי גם בעתיד תימשך המחויבות המלאה לחינוך איכותי לכל אזרחי מדינת ישראל – וכמי שחי במשך תקופות ארוכות במדינות לא שלו, אין פלא שאנחנו מצטיינים ביצירתיות, ואותה יצירתיות מאפשרת פריצות דרך רבות ומציאת פתרונות מפתיעים ויוצאי דופן למגוון רחב של בעיות, וזוהי הלא המהות של קדמה טכנולוגית.

תרומה לכל העולםממה מודאג שר שלום ג'רבי?

מפירות הטכנולוגיה שפותחה ע"י ישראלים נהנים כמובן לא רק אזרחי ישראל אלא רבים ברחבי העולם.

עפ"י מחקר של פרופסור יעקב זיו, לא פחות מאחוז אחד מתוך כלל הידע המדעי המיוצר כיום בעולם מקורו בישראל, וזאת למרות שאוכלוסיית המדינה היא בסך הכל פרומיל אחד מכלל אוכלוסיית העולם – כלומר שיעור הידע המיוצר כאן גדול פי אלף (!) ביחס לגודל האוכלוסייה.

בהקשר זה מציין שר שלום ג'רבי כי למרבה הצער לא לכל המוחות הישראלים המבריקים ולאנשי המקצוע המיומנים נמצאת כאן תעסוקה הולמת ומתגמלת, ורבים וטובים תורמים מיכולותיהם המגוונות במקומות אחרים בעולם – ובפרט בעמק הסיליקון שבסן פרנסיסקו.

כמי שגדל על אהבת העם והארץ, מדגיש ג'רבי כי חלק מאותם מהנדסים, חוקרים ומדענים מכה שורשים מעבר לים, וזהו אובדן של ממש למדינת ישראל – ויש לקוות שראשי המדינה ישקיעו יותר בשימור המוח הישראלי בישראל.

תרומת ההתפתחות הטכנולוגית המואצת לרפואה

אחד התחומים בהם באה לידי ביטוי ההתפתחות הטכנולוגית המואצת במדינת ישראל הוא הרפואה.

בין השאר פותחו כאן בארץ הקופקסון (התרופה המפורסמת לטיפול בטרשת נפוצה, שפותחה במכון וייצמן והפכה את "טבע" לחברה גדולה ועשירה), מערכת US בהנחיית MRI, תוכנה המאפשרת איתור מוקדם של פרקינסון וטיפול בהתאם, המצלמה הזעירה ביותר הקיימת (פחות מ-1 מ"מ!) שמשולבת בהליכים אנדוסקופיים, ועוד.