רמקולים

 לאחר התקנת בית חכם, שורה של מערכות טכנולוגיות מתקדמות בבית תתפקדנה בסנכרון ובתיאום כך שהשלם יהיה גדול מסך כל חלקיו. מוצרי בית חכם כוללים מערכת תאורה, מערכות אזעקה לבית, תריסים חכמים ועוד. כמו כן, ניתן למצוא ברשימה זו גם מערכת קולנוע ביתי.

 

מערכת קולנוע ביתית מספקת למעשה חוויית צפייה מושלמת ומאפשרת לבעל הבית, בני משפחתו ואורחיהם, לצפות בטלוויזיה ברמה גבוהה ביותר. מערכת זו, כשמה כן היא, מבקשת להעביר את חוויית המסך הגדול אל תוך הסלון של כל אחד ואחת מאיתנו.רמקולים במערכת קולנוע ביתית

מדובר במערכת המורכבת ממספר מכשירים המשולבים אחד בשני. ליבה של מערכת קולנוע ביתית נמצא במגבר, הידוע בשמו הלועזי – הרסיבר. אל המגבר מחוברים הרמקולים. בדומה לכל מערכת חלקים, ככל שהגורמים המרכיבים אותה יהיו איכותיים יותר, כך הדבר ישפיע על חוויית השמיעה והצפייה באמצעותה. מאמר זה יעסוק ברמקולים.

במסגרת חלקיה של מערכת קולנוע ביתי, רמקולים מהווים את אחד הגורמים המשמעותיים ביותר. במילים פשוטות, גם הרסיבר הטוב בעולם לא יוכל לגרום למצב בו רמקולים באיכות נמוכה יפיקו צלילים מדויקים וברמה גבוהה. אי לכך, מומלץ בהחלט לא להתפשר על רמקולים המחוברים במסגרת מערכת קולנוע ביתי, קל וחומר כאשר כבר בחרתם "ללכת" על בית חכם.

איך בוחרים רמקולים?

רמקולים בבית חכם, אשר מחוברים אל מערכת קולנוע ביתי, יש לבחור בהתאם לשני היבטים עיקריים. איכות ועיצוב. מבחינת האיכות, ישנה שורה ארוכה של פרמטרים אשר חשוב לשים אליהם לב בעת רכישת רמקולים לחיבור מערכת קולנוע ביתית. ראשית, יש לבחור את סוג הרמקולים וזאת בהתאם לטעמכם האישי אך גם תוך התייחסות לחדר בו הם הולכים להיות מותקנים. מומלץ להתייעץ עם מומחים בתחום אשר יכולים לבחון כיצד יהיה ניתן לחלק את מערכת הקול בצורה הטובה ביותר בחדר/בבית המדובר.

לאחר מכן, חשוב להתייחס למספר גורמים נוספים כגון איכות הצליל, מספר הרמקולים במערכת השמע ההיקפית, החיבורים מאחורי הרמקולים וכדומה. חשוב גם לשים לב לסוגיות כגון מחיר ואחריות.

בדומה למערכת בית חכם, אשר הייתה בעבר נחלתם של בני עשירים בלבד, כיום כמעט כל אחד מאיתנו יכול להניח ידיו על מערכת קולנוע ביתית איכותית ועל רמקולים ברמה גבוהה. כפי שצוין לעיל, מומלץ כמובן לא להתפשר על האיכות, גם אם היא תלויה בתוספת מחיר, וזאת משום שרמקולים טובים מחזיקים מעמד לאורך שנים ולא מדובר בקנייה קצרת טווח.

 בין איכות לעיצוב

 רמקולים בבית חכם נבחרים גם בהתאם לעיצוב. בית חכם נועד להעניק לבעל המקום הנאה מושלמת מביתו (וכן אבטחה באמצעות מערכות אזעקה לבית או מצלמות במעגל סגור). היות וידוע כי היופי נמצא בפרטים הקטנים, תכנון בית חכם צריך להיעשות בקפידה ותוך שימת דגש על כל פרט ופרט. מבחינת עיצוב רמקולים רצפתיים בחדר קולנוע ביתירמקולים, קיימת בשנים האחרונות התפתחות משמעותית בתחום זה. אם בעבר היה ניתן לרכוש רק רמקולי עץ ריצפתיים ומגושמים, היום מגוון הרמקולים הינו גדול ומרהיב. להלן דוגמא למספר סוגי רמקולים פופולאריים המחוברים אל מערכת קולנוע ביתי בבתים חכמים:

  1. רמקולים שקועים – רמקולים שקועים בקיר הינם רמקולים פופולאריים מאד בקרב בעלי בית חכם. מדובר ברמקולים אשר (כשמם) הם מותקנים בשקע המתאים לגודלם בקיר. רמקולים אלה מגיעים בעיקר בשתי צורות, מלבניים ועגולים. רמקולים שקועים ידועים באיכות שמע ברמה גבוהה ושמם יצא למרחוק מבחינת עיצוב ואיכות. כמו כן, יתרונם הבולט (או השקוע) הינו בכך שהם אינם "תופסים מקום" ומהווים חלק מעיצוב הבית. מיותר לציין כי רמקולים שקועים מעניקים לחדר מראה יוקרתי ומיוחד.
  2. רמקולים ריצפתיים – רמקולים ריצפתיים הינם רמקולים העומדים על הרצפה ומוצבים במקומות שונים בבית בהתאם לעיצוב החדר. מדובר ברמקולים המגיעים באיכויות שונות וניתן להשיגם ברמות שמע גבוהות ביותר. בחירה נכונה של רמקולים אלה תשתלב באופן מצוין בכל בית חכם או לצד כל מערכת קולנוע ביתית.
  3. רמקולי מדף – רמקולי מדף הינם רמקולים השוכבים על צידם. מדובר ברמקולים המגיעים במגוון רמות איכות וניתן להתקינם על הקיר. רמקולים אלה בולטים החוצה מהקיר, בניגוד לרמקולים השקועים, אך ניתן להשיג מהם צלילים מדויקים באיכות ללא פשרות.
  4. רמקולי קיר – רמקולי קיר הינם רמקולים אשר מותאמים להתקנה על הקיר ועיצובם הולם את צידיו של כל מסך שטוח. רמקולים אלה נחשבים לרמקולים יקרים וכאשר הם באיכות גבוהה, הצליל המופק מהם הינו יוצא מן הכלל.
  5. רמקולים אלחוטייםרמקולים אלחוטיים הינם פריט פופולארי במיוחד מאד בעת בחירה במערכת בית חכם. מדובר ברמקולים אשר נהנים מהעדר הצורך בחוטים. אי לכך, אפשרויות העיצוב עימם הינן מגוונות וקל להניעם ממקום למקום.

לסיכום

 בכל בית חכם מותקנת מערכת קולנוע ביתית ברמה כזו או אחרת. מומלץ בהחלט להשקיע בעניין זה מחשבה, זמן וכסף, וזאת משום שמערכת קולנוע ביתי הופכת את חוויה הצפייה בבית למושלמת. כמו כן, שלט חכם המפעיל את מערכת הבית החכם יכול לשלוט על מערכת קולנוע ביתי ולסנכרן בין הרמקולים המחוברים אליה. במסגרת מערכת בית חכם, ניתן "לפזר" רמקולים ברחבי הבית ו/או לחבר בין רמקולים שונים הנמצאים בחדרים, במרפסת או בגינה.

שליטה זו מייצרת את החוויה המושלמת מבחינת מערכת הקול בבית ובכך היא מספקת הנאה מרובה. מומלץ בהחלט להתייעץ עם מומחים העוסקים בהתקנת רמקולים ומערכות קולנוע ביתיות בבתים חכמים. כך ניתן לבחור את המוקדים השונים ואת פיזור הסאונד בצורה הטובה ביותר.