קורס בית חכם

בית חכם היה עד לאחרונה מנת חלקם של בעלי ממון בלבד. בדומה למכשירי הטלפון הניידים, אשר בתחילת שנות ה-90 החזיקו בהם בעיקר אנשי עסקים וכיום הם "מוצר חובה" גם אצל ילדים העולים לכיתה א', כך גם בית חכם הפך ב-10 השנים האחרונות לעניין הנגיש לאזרחים רבים בישראל.הקורס מקנה יכולת לתמחר בית חכם

 בית חכם הינו שם כולל למערכת מודולארית המפעילה מכשירי חשמל בבית באמצעות טכנולוגיות מתקדמות. למעשה, מערכת בית חכם מאפשרת סנכרון בין מוצרי החשמל בנכס ויוצרת ביניהם "סימפוניה" נהדרת של חשמל ואלקטרוניקה. הכול כמובן עבור נוחיותם של דיירי הבית החכם. כפי שצוין לעיל, התופעה מתפשטת ויש הסבורים כי בקרוב בית חכם יהיה "מוצר חובה" בכל פרויקט נדל"ן במדינה (או לכל הפחות במרבית הפרויקטים). כפועל יוצא מכך, מכללות ומוסדות לימוד בישראל מפעילים מסלולים מיוחדים המכשירים טכנאים בתחום מערכות בית חכם. מדובר אפוא בתוכנית לימודים העונה לשם – קורס בית חכם.

 קורס בית חכם הינו תוכנית ספציפית הפועלת במספר מוסדות לימוד בישראל. על פי רוב, מדובר בקורס אשר נמשך בין חצי שנה לתשעה חודשים ובמסגרתו נערכים כ-25 עד 30 מפגשים בהם נלמדות כ-100 שעות לימוד. מטרתו של הקורס הינה להעניק לבוגריו את היכולת להתקין, לכוון ולתפעל מערכות בית חכם (וזאת גם כאשר הסטודנטים אינם בעלי רקע ספציפי מקדים).

 מה לומדים?

 הקורס מורכב הן מתכנים עיוניים והן מהתנהלות מעשית. במסגרת החלק העיוני, מוענקים לסטודנטים כלים אשר יעזרו להם להבין את הבסיס הטכני והשפה הרלבנטית לצורך תפעול והתקנה של בית חכם. הסטודנטים לומדים על מערכות הבית החכם, מערכות חשמל חכם, יתרונות וחסרונות חשמל חכם, אופן התקנתן של מערכות אלה, כיצד יש לתחזק אותן ועוד. כמו כן, במסגרת התכנים בקורס נלמדים גם מושגים הקשורים בתקשורת ייעודית ברשת חשמל על מרכיביה. מבחינה מעשית, הסטודנטים מתנסים בהתקנת מערכות חשמל חכם ובית חכם והם לומדים כיצד יש לערוך תכנון בית חכם לנכס אשר בעליו מעוניין בכך. הנושאים העיוניים מתורגלים במסגרת הקורס, הלכה למעשה, והלימודים מסתיימים עם בחינה המסכמת את החומר הנלמד.

 איפה עובדים לאחר קורס בית חכם?

 אפשרויות התעסוקה לבוגרי קורס בית חכם הינן רבות. ראשית, בוגרי הקורס יכולים להשתלב בחברות המעניקות שירותי בית חכם, הן בהליך הייעוץ ללקוח, הן בהתקנת המערכת, והן בתחזוקה ותפעול שוטף. כמו כן, בוגרים רבים פונים גם לדרך עצמאית ומציעים את שירותיהם ללקוחות שונים על בסיס הניסיון והידע שצברו במהלך הקורס. חשוב להדגיש כי מחירי בית חכם נמצאים בשנים האחרונות במגמת ירידה. אי לכך, ישראלים רבים יותר ויותר נחשפים לנפלאות הבית החכם. יצוין כי למרות שהמחירים יורדים, עדיין מדובר בעשרות אלפי שקלים עבור התקנת מערכת בית חכם.

 מומחים בתחום הנדל"ן מעריכים כי מדי שנה גוברת בקצב מסחרר ההתעניינות בבתים חכמים. על פי מאמר אשר פורסם לאחרונה במגזין הכלכלי "גלובס", הביקוש לבתים חכמים עולה מדי שנה בכ-20%. יש הסבורים כי בעתיד, מרבית פרויקטי הבנייה יכללו גם תשתית (או אופציה לתשתית) של חשמל חכם. היות תכנון בית חכםוהביקוש לבית חכם הינו רב, כך גדל באופן טבעי גם הביקוש לבוגרי קורס בית חכם היודעים להעניק את השירות האמור. בוגרי קורס בית חכם מעידים לא אחת כי הלימודים המאתגרים העניקו להם ידע רחב בתחום וסייעו להם לצבור את הביטחון הדרוש בכדי לעמוד מול לקוח בעת הצעה או התקנה של בית חכם.

 תנאי הקבלה לקורס, כפי שצוין לעיל, אינם מסובכים במיוחד. על פי רוב, לא קיימת דרישה לרקע בתחום החשמל ודי ב-12 שנות לימוד ובגרות מלאה על מנת להשתלב בלימודי קורס בית חכם. במידה ואתם מעוניינים לדעת עוד בנושא, ניתן למצוא מידע על כך ברשת האינטרנט ובמכללות הרלבנטיות.