עסק חכם

 מערכות בית חכם הפכו זה מכבר לשם נרדף לאיכות ויוקרה. בשנים האחרונות, יותר ויותר עסקים מגלים את קסמו של הבית החכם, ועסקים חכמים צצים כפטריות אחרי הגשם בארץ ובעולם. עסק חכם מעניק לבעל הבית שורה ארוכה של כלים המאפשרים לו לשלוט ולפקח על העבודה ועל העובדים, ובכך לייעל באופן משמעותי את ההתנהלות העסקית השוטפת. על מנת להבין מדוע מומלץ לעבור לעסק חכם, עלינו להבין ראשית מה זה אומר.

מערכות חשמל חכם מהוות את התשתית מאחורי עסק חכם או בית חכם. בניגוד למערכת החשמל הרגילה, חשמל חכם דורש התקנה מיוחדת ומדובר בעשרות גורמים המצטרפים זה לזה (חוטי חשמל רבים, קווי תקשורת, בקרים, לוח חשמל גדול ומאסיבי, מפסקים וכו'). ייחודה של המערכת הינו בכך שהיא מאפשרת שליטה מבוקרת על כל אחד ואחד (או לפחות על רוב) המוצרים החשמליים הפועלים במתחם. יתרה מכך, עסק חכם נהנה מכך שניתן להפעיל בו מספר מערכות חשמליות ואלקטרוניות במקביל. בעל עסק אשר בוחר "ללכת על זה" ולעבור ולהיות עסק חכם, ייהנה ככל הנראה מיתרונות רבים.

פיקוח ומעקב במסגרת עסק חכם

כל בעל עסק יודע כי המפתח העיקרי להצלחה ולרווח נעוץ בפיקוח מתמיד ומעקב אחר התנהלות העבודה ופעילות העובדים. מערכת עסק חכם מאפשרת בדרך כלל לחבר מערכות אזעקה עם מצלמות במעגל סגור. כמו כן, כל המערכות הנ"ל יכולות להיות מחוברות במסגרת עסק חכם לאינטרנט או לטלפון הסלולארי. במילים אחרות, ניתן לשלוט על העסק באמצעות אפליקציה פשוטה בטלפון הנייד.

דהיינו, במידה ויש לכם עסק חכם, אתם יכולים לקבל עדכונים מ"מבט ראשון" באשר למצב העסק בכל נקודת זמן קונקרטית, אפילו כאשר אתם נמצאים בחו"ל. סוגיה זו מסייעת לבעל העסק גם במקרה של (חס וחלילה) פריצה. מערכות אזעקה לעסק אשר מותקנות בעסק חכם, מעניקות הגנה מקיפה ואיכותית על המתחם.

ראשית, מדובר במערכות מתקדמות אשר יזהו בנקל כל פורץ או גנב המבקש להיכנס למקום. לאחר הזיהוי, מערכות האזעקה יביאו להפעלת צופר אזעקה, לשליחת הודעה אוטומטית לחברת האבטחה, וליידוע בעל הבית. כמו כן, היות ומערכת עסק חכם מחברת בין מוצרי החשמל השונים, ניתן במקביל להפעלת האזעקה לגרום גם להדלקת האורות במתחם ולכיוון מצלמות האבטחה לנקודות החשודות. עניין זה יוכל לסייע בהמשך למשטרה לאתר את הפורץ, ולבעל העסק לאתר את הציוד הגנוב שנלקח ממנו.

שיפור היעילות וחיסכון ומהו חדר ישיבות חכם

מומלץ לשקול מעבר למערכת עסק חכם גם מבחינת האיכות והיעילות. ראשית, כל בעל עסק יודע כי ככל שהמשרד/העסק שלו ישדר יוקרה ורצינות, כך גם הלקוחות המגיעים אליו יתייחסו בהערכה למוצר/לשירות שהוא מספק. כעת, דמיינו חדר ישיבות חכם, אשר בעת הכניסה אליו האורות נדלקים באופן אוטומטי והמזגן מתחיל לפעול בהתאם לחיישן טמפ' הנמצא מחוץ לחלון. כעת, כאשר בעל העסק או נציג מטעמו מבקשים להציג משהו, לחיצת כפתור תביא להורדת מקרן, כיוון מחשב על המצגת הרצויה, ועמעום האורות לאיכות צפייה מקסימאלית. מדובר רק בשני תרחישים אפשריים, אך אין ספק כי כאשר אתם מנהלים עסק חכם, השמיים הם הגבול.

עסק חכם מסייע לבעליו גם לחסוך בהוצאות באופן משמעותי. פעמים רבות, "טעויות אנוש" טבעיות ולגיטימיות גורמות לבזבוז משמעותי של חשמל. לדוגמא, עובד שכח את המזגן דולק למשך כל סוף השבוע, או האורות והמחשבים לא כובו באופן מלא. במקרים אלה, הוצאות החשמל של העסק עלולות לזנק באופן משמעותי. לא חבל? במידה ותבחרו להתקין בעסקכם מערכת עסק חכם, תוכלו לכבות בלחיצת כפתור את כל המכשירים בעסק ולטעון במקביל את האזעקה. מדובר בחיסכון של מאות ואף אלפי שקלים בחודש (תלוי בגודל העסק ובכמות מוצרי החשמל).

לסיכום

ניתן לומר כי פתיחת עסק חכם, או מעבר לעבודה במסגרת מערכת עסק חכם, פותחים בפני העובדים ובעל הבית עולם שלם של אפשרויות. עסק חכם מעניק תמורה אדירה לבעליו, החל מענייני אבטחה, דרך התנהלות כלכלית יעילה (פיקוח על העובדים ותכנות משרדים חכמים וחדרי ישיבות חכמים), וכלה בחיסכון בהוצאות. במילים אחרות, אמנם מדובר במערכת אשר התקנתה מעט יקרה בהתחלה, אך בטווח הארוך (ועסקים מתכננים ליותר מיום-יומיים), אין ספק כי עסקינן בעניין משתלם מאין כמוהו. במידה ואתם רוצים לדעת פרטים נוספים בנושא זה, נשמח אם תתייעצו עם המומחים שלנו.