מערכות אזעקה

פריצה לבית או לעסק הינה חוויה קשה ובלתי נעימה. החדירה לפרטיות, אובדן הרכוש, הבלאגן והכאוס, כל אלה נטמעים בזיכרון ומשאירים לא אחת צלקת המסרבת להגליד. עד לאחרונה, אזעקות היו מותקנות בעיקר בבתי עסק ונוכחותן נפקדה מבתים פרטיים. כיום, ככל שעולה המודעות בדבר החשיבות בהתקנת מערכת מערכות אזעקה לעסק חכם מהוות אמצעי בקרה ושליטה גם כשהעסק פתוחאזעקה, יותר ויותר בעלי בתים פרטיים אינם מתפשרים ומתקינים אזעקות גם במרחב המשפחתי. מיותר לציין כי כאשר חיים בבית גם ילדים קטנים, מפח הנפש מהפריצה עלול להיות גדול שבעתיים.

מערכות אזעקה בעסק חכם

כאמור, מערכות אזעקה הינן עניין נפוץ כאשר מדובר בעסקים. מערכות אזעקה לעסק נועדו להתמודד עם מצבים בהם הפריצה גורמת לנזקים כלכליים מיידים. יתרה מכך, חברות ביטוח אינן נוטות לבטח עסקים מבלי שמותקנת בהם מערכת אזעקה. אין כל ספק כי התקנת מערכות אזעקה בעסק הפכה זה מכבר לעניין של הכרח. במילים פשוטות, לא משנה מהו אופיו של העסק, בין אם מדובר בגן ילדים, ובין אם עסקינן במשרד רואי חשבון, מערכות אזעקה הינן תנאי בסיסי להגנה על המקור הכלכלי שלכם.

במידה והעסק הוקם בסגנון בית חכם, מערכות אזעקה המותקנות בו יכולות למלא שורה של תפקידים נוספים. לדוגמא, ניתן להתקין מערכות המסונכרנות עם מצלמות במעגל סגור לשם השגת הגנה מרבית. השליטה במערכות האזעקה נעשית באמצעות שלט חכם המאפשר בקרה רצופה ורחבת היקף על פעילותן. כמו כן, בעל הבית יכול להתקין מערכת אזעקה לעסק המעניקה לו שליטה מרחוק על ידי הטלפון הסלולארי או המחשב, ובכך הוא יכול להפעיל ולנטרל את האזעקה על פי הצורך (למשל, כאשר הוא איננו מעוניין למסור את קוד האזעקה לעובד מסוים הסוגר את המקום אחריו). בעלי עסקים אשר מעוניינים בכך, יכולים להתקין מערכת אזעקה חכמה ובה לכל עובד יש קוד נטרול משלו. באופן זה, בעל העסק יכול לקבל דיווחים מהימנים אודות הכניסה והיציאה של העובדים למקום (אפילו כאשר הוא בבית או בחו"ל). כפי שניתן לראות, אזעקות במסגרת בית חכם הפכו זה מכבר להרבה יותר מאמצעי הגנה גרידא.

גם בבתים פרטיים

מערכות אזעקה בבתים פרטיים מהוות את אחד האלמנטים הפופולאריים ביותר בעת החשיבה על בית חכם. אזעקות אלה נועדו לקיים שתי מטרות עיקריות. ראשית, וחשוב מכל, מערכת אזעקה בבית פרטי משגרת התראה בעת פריצה כאשר ישנה חדירה לבית. שנית, מערכות אזעקה לבית מסייעות גם ב"הקדמת תרופה למכה". לדוגמא, הן יכולות להיות גלויות בקירות החיצוניים ובכך הן פועלות כ"כלב שמירה" המזהיר מפני פריצה לא אחראית למקום. גנבים המבקשים לפרוץ לבתים יודעים פעמים רבות להבחין בין בית אשר מותקנות בו מערכות אזעקה, לבין בית שאיננו מוגן.

מערכות אזעקה ואמצעים נלווים

כאשר מדובר במערכת אזעקה בבית חכם (או עסק חכם), עומדות לרשות בעל הנכס אפשרויות שילוב מעניינות עם מספר אמצעי אבטחה. לדוגמא, כפי שצוין קודם לכן, אזעקות בבית חכם יכולות להיות מחוברות למערכת מצלמות במעגל סגור. מערכות אזעקה מסוג זה מאפשרות מעקב רצוף על המתרחש בבית ומעניקות אפשרות של "מכת נגד" באיתור הפורץ אשר בחר לחדור לפרטיותכם. יתרה מכך, חיבור מערכת אזעקה למצלמות במעגל סגור מעניק תמונה שוטפת על הנעשה בבית/בעסק ומחוצה לו. הדבר רלבנטי בעיקר לבתים ועסקים המשתרעים על שטח רב, אך יש לכך גם יתרונות לגבי נכסים קטנים יותר (והכל בהתאם לדרישות בעל המקום).

מערכות אזעקה בבית חכם יכולות להתבסס על גלאים המזהים משקל וגובה, ובכך הן "מסננות" את התראותיהן כאשר מדובר בחיית מחמד. כמו כן, ניתן לחבר מערכת אזעקה בבית חכם למכשיר הנייד ולעקוב באמצעות האייפון אחר המתנהל בבית גם בשלט רחוק. חיבור מערכות אזעקה לאמצעים ניידים מאפשר נטרול האזעקה ממרחק (לדוגמא, כאשר הילד שכח את הקוד) או הפעלתה במידה ואתם חשים כי שכחתם לעשות כן בצאתכם.

על גלאי עשן ביתיים וסיגריות

עוד סוגיה רגישה היא עישון בבית. סיגריות הן כמובן סוגיה רגישה באופן כללי – כולנו כבר מודעים לחסרונות שלהן, ומי שמעשן כבר רגיל לספוג מבטי תוכחה מהסובבים אותו בגלל העשן והריח הלא נעים – ובהקשר של מערכות אזעקה מדובר גם כן במטרד: ישנם לא מעט מקרים שבהם גלאי עשן מופעלים שלא לצורך עקב עישון סיגריות, והדבר גורם כמובן לטרחה מיותרת. למעשה, ישנם מקרים שבהם אף נוצר רצון לנטרל את גלאי העשן כדי שלא יופעלו בכל פעם שמישהו מעשן, והדבר כמובן מסכן את בני הבית או את מי שנמצא בעסק, שכן במקרה של עשן כתוצאה משריפה הגלאים לא ימלאו את תפקידם.

לוותר לגמרי על עישון היא אופציה אחת, אולם ישנה אופציה נוספת, שמאפשרת ליהנות מסיגריות בלי להפעיל שלא לצורך אזעקות: סיגריות אלקטרוניות. סיגריה אלקטרונית, שנקראת גם וופורייזר, מבוססת על אידוי טבק ולא על שריפתו, ועל כן אין עשן ואין סכנה שגלאי העשן יופעלו בטעות. בנוסף גם אין ריח רע, ואפשר ליהנות מהעישון בלי נקיפות מצפון על הפגיעה בסביבה.

עוד יתרון של וופורייזר, שנקרא גם עט אידוי, הוא שבגלל שהשריפה מומרת האידוי פחות חומרים מזיקים נכנסים לגוף. עוד כדאי לדעת שניתן לבחור את חומרי המילוי של הסיגריות האלקטרוניות מבין מגוון רחב מאוד של אפשרויות, וכך לקבוע בדיוק את רמת הניקוטין בסיגריה ואת טעמה.

לסיכום

על פי רוב, חיבור בית חכם נעשה במקביל להתקנת מערכת אזעקה. בין אם מדובר בעסק, ובין אם מדובר בבית פרטי, אזעקות מעניקות יתרונות אשר לא יסולאו בפז. ניתן לחבר את אזעקות למערכת בית חכם ובכך לקבל שליטה מרבית והגנה על ביתכם או עסקכם במשך 24 שעות ביממה. חשוב להדגיש כי התקנת מערכות אזעקה בבית חכם איננה סוגיה פשוטה והיא צריכה להתבצע על ידי בעלי מקצוע העוסקים בתחום זה. במידה ואתם מעוניינים לקבל פרטים נוספים, נשמח לעמוד לשירותכם.