מערכות אזעקה ביתיות

מדי שנה, נפרצים בישראל עשרות אלפי בתים. על פי נתוני השנתון הסטטיסטי של המשטרה, בשנת 2010 נפרצו במדינה כ-75,000 בתים. מדובר בלמעלה מ-200 פריצות מדי יום. בקרב ציבור בעלי הבתים הפרטיים בישראל, הולכת וגוברת בשנים האחרונות המודעות בנוגע לעניין זה. אי לכך, התקנת מערכות אזעקה לבית הפכה לעניין נפוץ יותר ויותר. מערכות אזעקה אלה נותנות הגנה משמעותית ומשרות תחושת ביטחון כללית.

מערכת אזעקה ביתית מעניקה לבעל הבית ובני משפחתו שורה של יתרונות, הן מבחינת הרתעת הגנב/הפורץ בטרם "תקיפת הבית", והן מבחינת סילוקו לאחר הפלישה. כמו כן, כפי שיצוין בהמשך, מערכות אזעקה לבית המותקנות במסגרת בית חכם יכולות לאפשר התחקות אחר הפולש בתום ניסיון הפריצה (וזאת כאשר האזעקה מחוברת למצלמות במעגל סגור).

ממוצר עסקי לשימוש ביתימצלמות מערכת אזעקה בבית חכם אלחוטי

עד לאחרונה, הלקוחות העיקריים אשר רכשו מערכות אזעקה היו בעלי עסקים או בעלי בתים פרטיים גדולים ורחבי היקף. מערכות אזעקה לעסק הינן כלי אשר עומדים מאחוריו צרכים כלכליים וביטוחיים. כיום, ניתן לראות מערכות אזעקה ביתיות – כעניין של שגרה – גם אצל בעלי בתים פרטיים שבעבר כלל לא חשבו בכיוון זה. אחת התופעות הנפוצות מבחינה זו באה לידי ביטוי בהתקנת מערכות אזעקה לבית בעת מעבר לבית חכם. אזעקות אלה מהוות שילוב מנצח בין טכנולוגיה מתקדמת והגנה איכותית.

בחירה בבית חכם כוללת, במרבית המקרים, גם התקנת מערכת אזעקה ביתית. היות ובית חכם משפר באופן משמעותי את השליטה על מכשירי החשמל במתחם, והיות ואזעקות הינן אחד המוצרים החשובים ביותר במערך זה, מדובר בחיבור אשר אין טבעי ממנו.

מערכות אזעקה לבית חכם מופעלות בקלות על ידי שלט חכם ומאפשרות שליטה מוחלטת על טעינתן ונטרולן. לדוגמא, ניתן לתכנת מערכת אזעקה ביתית באופן כזה שהיא תפעל בשעות הלילה בחלקים מסוימים בבית (כגון המרפסות, הסלון או החצר) ותנוטרל באשר לחדרי השינה והנוחיות. ככל שהמערכת מתוחכמת יותר, כך היא מעניקה לבעל הבית כלים רבים יותר להתמודד עם פריצה אפשרית. כפי שצוין לעיל, אזעקות פועלות בשני מישורי זמן עיקריים – לפני הפריצה ואחריה.

מערכת אזעקה לבית ככלב שמירה

גנבים אשר מבקשים לפרוץ לנכס עורכים פעמים רבות מעקב אחר ה"קורבן" בטרם הם פולשים אליו. לא אחת, עבריינים אלה יודעים להבחין בין בית אשר מוגן באמצעות מערכת אזעקה ביתית, לבין נכס העומד "ללא שמירה" וחשוף לעיני כל. "פריצה קוראת לגנב", פשוטו כמשמעו. עצם התקנתן של מערכות אזעקה לבית מהווה הגנה ראשונית משמעותית היכולה לסכל ניסיונות פריצה רבים עוד בטרם הם הבשילו לכדי מעשה.

כמו כן, מערכת אזעקה ביתית יכולה להיות סמויה, גלויה או משולבת. לעיתים, מערכות אזעקה לבית מחוברות גם למצלמות במעגל סגור שניתן להבחין בהן במידה ומתוכננת פריצה למקום. מצלמות אבטחה אלה הינן בעלות כוח הרתעה משמעותי, וזאת משום שהגנב הפוטנציאלי יודע כי פריצה למקום עלולה לגרום לחשיפתו לאחר מכן.

מערכת אזעקה לבית והתראות לאחר פריצה

 מערכת אזעקה ביתית המותקנת בבית חכם פועלת, מן הסתם, גם כאשר (חרף "תמרורי האזהרה") הגנב החליט לפרוץ למקום. במקרים אלה, המערכת משדרת מיד קולות מצוקה, מוציאה קריאה לחברת אבטחה ומסמנת על כך לבעל הבית. כאשר מדובר בבית אשר הינו בית חכם, ניתן לקבוע כי מערכת האזעקה תביא באחת גם להפעלת האורות. כפי שצוין קודם לכן, פעמים רבות, מערכות אזעקה לבית חכם מסונכרנות עם מצלמות במעגל סגור. במקרים אלה, המערכת יכולה לסייע למשטרה לאתר את הפורץ לאחר האירוע ולהביאו לדין. כמו כן, איתור הפורץ יכול בהחלט לעזור בהשבת רכוש גנוב או התחקות אחריו. אין אפוא כל ספק כי אזעקות יעילות גם מבחינת היבטים שונים לאחר הפריצה.

אלחוטית או קווית?

 מערכות אזעקה לבית חכם מורכבות מגלאים המשדרים לבקרה מרכזית. מדובר במערכות אשר יכולות להיות אלחוטיות או קוויות. על פי רוב, הציוד להתקנת מערכת אזעקה ביתית על בסיס אלחוטי הינו יקר יותר מהציוד הדרוש למערכת קווית. עם זאת, הכנת תשתית למערכת אזעקה קווית עלולה לדרוש שיפוצים והתאמות מורכבות. כמו כן, לא בכל בית ניתן להתקין מערכת אזעקה חוטית, ולא בכל מקום ניתן להסתפק באזעקה אלחוטית. לעיתים, יהיה זה נכון לשלב בין השתיים לשם השגת הגנה מרבית. בכל מקרה, התקנת מערכות אזעקה לבית צריכה להיות בהתאם לדרישות הלקוח ולאחר התייעצות עם מומחים העוסקים בתחום.

הפעלת האזעקה בנסיעה ממושכת

אם עד כה הראינו מהי החשיבות של התקנת אזעקה, דיברנו על העובדה שזהו לא רק מוצר עסקי אלא גם ביתי, נרצה להוסיף דגש נוסף. לאלה שעדיין לא משוכנעים עד כמה באמת זה חשוב, נזכיר את החיבה של הישראלים לחו"ל. רבים מאיתנו נוסעים לחו"ל כל שנה, לחופשה זוגית, לטיול משפחתי או לנסיעה עסקית. העובדה שיש בנמצא אתרים כדוגמת https://www.alice.co.il שמאפשרים איתור טיסות למגוון יעדים במחירים נמוכים במיוחד, הביא לעליה במספר היוצאים לחו"ל. אך מה עם הבית? אך אפשר להגן עליו טוב יותר בעת טיסה ממושכת לחו"ל? איך ניתן להבטיח שהבית שלכם יהיה ממוגן בצורה טובה יותר בנסיעה ממושכת? התשובה ברורה. חשוב שתהיה אזעקה מוצלחת וכמובן – חשוב לזכור להפעיל אותה, לפני שאתם יוצאים מהבית עם כל המזוודות, תיקי היד וכמובן הדרכון. גם אם אין לכם נסיעה בחודש חודשיים הקרובים אבל בשלב מאוחר יותר ברור לכם שתיסעו – אל תשכחו להתקין אזעקה וכאשר זה נדרש – להפעיל אותה. כך תרגישו בטוחים.

לסיכום

במסגרת מוצרי בית חכם, אין ספק כי מערכות אזעקה לבית מהוות את אחד הנדבכים החשובים במערך מתוחכם זה. במידה ואתם מעוניינים במערכת אזעקה ביתית, מומלץ לפנות למומחים העוסקים בתחום לשם קבלת אינפורמציה ומידע בנושא (הן מבחינה תקציבית והן מבחינת הבית הספציפי העומד על הפרק). כפי שצוין לעיל, מערכות אזעקה לבית דורשות התאמה אישית על בסיס נסיבותיו הפרטניות של הלקוח. נשמח לעמוד לשירותכם אם תרצו לדעת יותר אודות האפשרויות העומדות בפניכם בעניין אזעקות ביתיות.