בית חכם לתינוקות

"בית חכם" הן שתי מילים האוצרות בתוכן אינסוף אפשרויות, וסביר להניח שכמו בתחומים אחרים בחיינו, האפשרויות רק ילכו וישתכללו.

מה"אינטליגנציה" של הבית המוגדר כחכם נהנים כל בני הבית – וגם התינוקות שגרים בבית כזה. הם אולי לא יודעים לתפעל את מערכת הבקרה והשליטה של הבית (אם כי כדרכם של תינוקות וילדים בני המאה העשרים ואחת, הגדלים בחברת מוצרי תינוקות מתוחכמים, הם ילמדו זאת במהירות הבזק), ואולי לא מודעים לגודל המהפכה שמהווה הבית ה"חכם" (שכן הם כבר נולדים לעידן של טלפונים חכמים ובתים חכמים) – אבל הם בהחלט נהנים מהאפשרויות הרבות שהוא מציע, ובנוסף רמת הבטיחות שלהם גדלה משמעותית.

מה זה בית חכם?

בית חכם הוא בית שמותקנת בו מערכת בקרה ופיקוד השולטת על התאורה, התריסים, דלתות , והחלונות, מערכות השמע והצפייה, הדוד, המקרר, החימום והקירור ועוד. כמובן שישנם הבדלים בין בתים חכמים שונים מבחינת רמת ה"חוכמה" שלהם (כשם שתינוק שנחשב גאון על ידי הוריו ייתפש כחכם ותו לא על ידי אחרים), ובכלל, מדובר בתחום שנמצא רק בחיתוליו ואין ספק כי היכולות של מערכות הבקרה והשליטה רק ילכו וישתכללו, בדיוק כשם שהטלפונים הסלולאריים הפכו בהדרגה ממכשירים מגושמים שאפשר לדבר איתם מפעם לפעם מחוץ לבית ועד למחשבים רבי עוצמה המכילים אינספור אפליקציות שונות ומשונות.

האפשרויות שמציע בית חכם רבות ומגוונות: למשל, השקיית הגינה בתזמון האופטימאלי ובכמות המים המדויקת הדרושה לצמחים על מנת ללבלב, או הפעלה אוטומטית של דוד חשמלי למשך חצי שעה לפני חזרתנו מהעבודה בימים שבהם לא היה די שמש (מערכת הבקרה מסוגלת לחשב האם העננים מחייבים הפעלת דוד חשמלי או שמא ניתן להסתפק במים החמים שמספק דוד השמש). דוגמה נוספת: לפני שהולכים לישון אפשר להוריד את כל התריסים ולסגור את כל החלונות בבית בלחיצת כפתור ובד בבד המערכת גם תוודא שהבית נעול, תפעיל את מערכת האזעקה ותכבה את כל האורות בבית פרט לאור הקטן שבמסדרון.

בחלק מהמקרים מערכות הבקרה והפיקוד ניתנות לשליטה גם מרחוק, באמצעות סמארטפון למשל, וכך תוכלו למשל לשגר לבית שלכם הוראה לחמם את חדר האמבטיה כשאתם בדרך הביתה אחרי בילוי בגינה עם הפעוט, או אחרי רכישה מוצלחת בחנות מוצרי תינוקות זו או אחרת.

בטיחות לתינוקות

הדבר החשוב ביותר בגידול תינוקות הוא הבטיחות שלהם. לשם כך יקפידו ההורים לרכוש מוצרי תינוקות עם תו תקן העומדים בכל כללי הבטיחות, גם אם הם באופן טבעי יקרים יותר, ובכלל, חששות שונים (ולעיתים משונים) הם חלק בלתי נפרד מההורות ולפעמים אפילו נדבך מרכזי.

בית חכם, כאמור, מסייע להורים לשמור על האוצרות הכה יקרים – התינוקות שלהם. ראשית, בבית שכזה יש הרבה פחות שקעים, חוטי חשמל וכבלים אחרים חשופים, שכן במסגרת ה"אינטליגנציה" של הבית מושקעת תשומת לב רבה לחיווט ולהעלמת כל אותם כבלים וחוטים בלתי אסתטיים ובלתי בטיחותיים מבחינת התינוק.

בתים חכמים דואגים גם לכך שהטמפרטורה בכל אחד מחדרי הבית תהיה אידיאלית: אם למשל ההורים שכחו להפעיל את החימום בחדר התינוק, מערכת הבקרה והפיקוד )שתוכנתה לכך מראש) תפעיל את החימום (וכמובן שמדובר בחימום שאינו מסכן בשום פנים ואופן את העולל).

האפשרויות הטמונות בבתים חכמים, כאמור, רק ילכו וישתכללו בהתאם לצרכים שלנו: לדוגמה, מערכת הכוללת גלאי נפח שמזהה כניסה של החתול ללול של התינוק ורמקול המשמיע נזיפה שמחזירה את החתול למקומו – ומי יודע, אולי בעתיד בתים יהיו כה חכמים עד שהם גם יוכלו לסדר את כל אותם מוצרי תינוקות שפזורים ברחבי הבית…