מוצרי שליטה ובקרה

מוצרי שליטה ובקרה הינם מכשירים אלקטרוניים מתקדמים אשר נועדו לאפשר הפעלה יעילה ותקינה של מערכות בידור ותחזוקה במסגרת בית חכם. למעשה, מוצרי שליטה ובקרה מפעילים את המערכות השונות בבית על ידי יצירת סנכרון ביניהן והפיכתן מ"כלי נגינה בודדים" ל"תזמורת מפוארת". למשל, בדיוק באותו סינכרון מערכות אלקטרוניות בבית החכם מתאפשר באמצעות בקרי שליטה מרכזייםהאופן בו שלט הטלוויזיה החכם מצליח להשתלט גם על תפעול הממיר וגם על השליטה במקלט, כך מוצרי שליטה ובקרה הפועלים במסגרת בית חכם יוצרים הרמוניה בין מוצרי החשמל בבית.

התקנת מערכת בית חכם, אשר הפכה לעניין נפוץ בישראל בשנים האחרונות, מאפשרת שליטה על התאורה, המזגן, האזעקה, השמע ומוצרי החשמל הנוספים, וזאת על ידי מוצרי שליטה ובקרה מתוחכמים. מוצרים אלה יכולים לבוא בשלל צורות – שלט חכם, אייפון, מחשב, מסך מגע ועוד. לדוגמא, חברת האלקטרוניקה המפורסמת "Apple", מציגה לראווה במשרדיה בניו יורק דירה חכמה המופעלת על ידי מוצרי שליטה ובקרה בדמות מסך מגע המותקן על שולחן קפה. למעשה, ניתן לראות כי בכל הקשור למוצרי שליטה ובקרה, עסקינן בשילוב מרתק של טכנולוגיה, יצירתיות, תחכום ועיצוב.

מוצרי שליטה ובקרה, מהם הסוגים הנפוצים?

הפעלת מערכות בית חכם על ידי מוצרי שליטה ובקרה נעשית בפשטות ובאלגנטיות. יש המגדירים זאת כ"טכנולוגיה נקייה". מוצרי השליטה והבקרה מתאימים לכולם והם מופעלים בשיטה אינטואיטיבית. כמו כן, מסך המגע או השלט החכם משדרים חזרה פלט המדווח על מצב הפעולה ועל אישורה. למשל, כאשר נבקש להרים את התריס בחדר השינה, בעוד אנו יושבים בסלון, נוכל לראות את ביצוע הפעולה על גבי מסך המגע. כמו כן, במידה והתקנו במסגרת בית חכם גם מצלמות אבטחה במעגל סגור, שיוט קליל עם האצבע על השלט החכם יאפשר מעקב ופיקוח על הנעשה בבית. מוצרי שליטה ובקרה בענף הבית החכם מתחלקים אפוא לארבעה סוגים עיקריים:

  1. שלט חכם – מדובר בשלט נייד/נייח הנמצא בבית ואשר מאפשר שליטה מוחלטת על מערכות האלקטרוניקה במקום. שלט חכם בבית דומה למעשה לשלט החכם של הטלוויזיה, אך הוא מתוחכם הרבה יותר. על פי רוב, מדובר בשלט בעל מסך מגע (או שכולו מבוסס על טכנולוגיית טאצ') המחולק לרובריקות לפי המוצרים השונים בבית (מיזוג, תאורה, מוסיקה וכדומה).
  2. אייפון – אחד היתרונות הגדולים ביותר של הבית החכם הוא היכולת שלו לתקשר עם מכשירים סלולאריים חכמים כגון אייפון ודומיו. אפליקציה פשוטה וידידותית המותקנת באייפון תוכל לספק שליטה נרחבת על הבית, גם מתוך המתחם וגם ממרחק. דהיינו, תוכלו לצפות במתרחש בבית על בסיס מצלמות האבטחה גם כאשר אתם במשרד, ותוכלו להדליק את הדוד והמיזוג בבית בעוד אתם בדרכם הביתה.
  3. אינטרנט – לעיתים, מוצרי שליטה ובקרה מתוכנתים היישר לרשת האינטרנט ומעניקים שליטה על הבית החכם באמצעות המחשב. מדובר באמצעי שליטה הדומה בעיקרון לשליטה באמצעות אייפון.
  4. מסכי מגע סטאטיים – התקנת מערכת בית חכם כוללת בדרך כלל גם מסכי מגע ומפסקים סטאטיים המותקנים דרך קבע על קירות החדרים. על פי רוב, מפסקים אלגנטיים אלה (אשר מגיעים בעיצובים מרהיבים) מאפשרים שליטה על המתרחש בבית בכלל, ובאופן ספציפי בחדר בו הם מותקנים.

לסיכום

מוצרי שליטה ובקרה במערכות בית חכם מגיעים במגוון צורות וגוונים. היופי בבית החכם נמצא בפרטים הקטנים ובאפשרות הפשוטה לבצע פעולות מתוחכמות. לדוגמא, ניתן לתכנת בתוך מוצרי השליטה והבקרה "תרחישים" אופציונאליים כגון "חופשה", "סרט", "אבטחה" וכדומה. תרחישים אלה מביאים לביצוע מספר פעולות במקביל על ידי לחיצה פשוטה על השלט החכם, האייפון, מסך המגע או המחשב. למשל, כאשר אתם מתכוונים לפרוש לישון, תוכלו להפעיל תרחיש "לילה טוב" המכבה את האורות בבית, מגיף את התריסים, מטעין את מערכת האזעקה (לא כולל חדרי השינה וחדרי הנוחיות) ומכוון את השעון המעורר לשעת ההשכמה הקבועה שלכם. במידה ואתם מעוניינים לדעת עוד על מוצרי שליטה ובקרה בבית חכם, פנו עוד היום למומחים שלנו.