מוצרי חשמל לבית חכם

בית חכם הוא אחד הטרנדים הבולטים בשנים האחרונות, ובאופן כללי קונספט שמלהיט את הדמיון כשרק מלחשוב על כל האפשרויות הטמונות בו – ושמרבות מהן נהנה רובנו ככולנו בעתיד, ייתכן שאף הקרוב – אנחנו מתחילים להתלהב.

באופן טבעי בית חכם שכזה יאובזר בשלל מוצרי חשמל מתקדמים, שישתלבו עם שאר המערכות ובאופן כללי יעניקו לנו איכות חיים יוצאת דופן, ולמעשה כבר בהווה ניתן להתחיל ליהנות ממכשירים שכאלה ולהפוך את מרחבי המגורים שלנו למקום שכיף להיות בו.

מהו בית חכם?                   

בית חכם הוא מונח כללי מאוד, שכולל תחת כנפיו שלל מערכות ואפשרויות, ובאופן כללי אין בית חכם אחד שדומה לבית חכם אחר, ובפרט לנוכח העובדה שאחד מעקרונות היסוד של הבית החכם הוא התאמתו באופן ספציפי לצרכי והעדפות הדיירים בו.

המכנה המשותף של כל אותם בתים חכמים הוא היותם מצוידים במערכות בקרה ושליטה מתוחכמות ומרובות אפשרויות, שמבטיחות לבני הבית איכות חיים גבוהה ונוחיות מוחלטת – והכל בהינף אצבע או בלחיצה על כפתור (ומי יודע, אולי בעתיד הרחוק יותר אפילו לא נצטרך ללחוץ על כפתור שכן המערכות השונות שיותקנו בבתים שלנו יתחברו ישירות למחשבות שלנו…)

איך ישתלבו מכשירי החשמל השונים בבית החכם?

דוגמה אחת מיני רבות לפוטנציאל הרב הטמון בבית החכם היא מכונת הכביסה.

דווקא מכשיר זה, שנתפש, ובצדק, כבסיסי למדי, ממחיש היטב עד כמה מהווה קונספט הבית החכם מהפכה של ממש  – שכן מרגע שמכונת הכביסה תופעל באמצעות מערכות שליטה ובקרה מתקדמות כל הדרך בה אנחנו מכבסים תשתנה.

למשל: מכונת כביסה שיודעת לזהותהאם חולצה זו או אחרת אכן זקוקה לכביסה (באמצעות מערכת זיהוי בקטריות), או מכונות כביסה בעלות יכולות מיון אוטומטיות של הכבסים (בתאם לקריטריונים המקובלים, כלומר צבעוני או לבן, פריטים הזקוקים לכביסה עדינה וכו'), מכונה המפעילה את עצמה ברגע שכמות הכביסה הרלוונטית, כלומר זו המתאימה לתוכנית ספציפית, עולה על רף מסוים שהוגדר מראש על ידי בני הבית, שילוב בין מכונת כביסה לבין מייבש כך שלא נבזבז זמן על העברת הכביסה הרטובה ממכשיר אחד לשני, מכונות כביסה שמסונכרנות עם תחזיות מזג אוויר עדכניות ומפעילות את עצמן בדיוק ברגע הנכון כדי שההפעלה תסתיים בזמן שמש כך שניתן יהיה לתלות את הכביסה להתייבש באוויר הצח ולחסוך אנרגיה יקרה, מכונה המסונכרנת עם הסמארטפון (או, אם תרצו, הגוגל גלאס שאו טו טו יכבשו את העולם) כדי שנקבל עדכונים לגבי מצב הכביסה בכל רגע נתון, ועוד ועוד.

דוגמה אחרת לאפשרויות הטמונות בבית חכם היא כיריים אינדוקציה.

כיריים אינדוקציההן כיריים מתקדמות שמפיקות חום הודות לשדה מגנטי שנוצר כשמניחים עליהן (ועל הסלילים המגנטיים שמהוות חלק בלתי נפרד מהן) סיר או מחבת מתאימים (כלומר בעלי יכולת להתמגנט ובפרט כאלה עשויים ברזל או מתכת אחרת). למעשה כיריים אלה הן חכמות גם בלי קשר לבית חכם, שכן הן מייצרות חום מאוד ממוקד, כך שהאנרגיה אינה מתפזרת בכל שטח הכיריים אלא ממוקדת אך ורק בסיר או במחבת. כתוצאה מכך סכנת הכוויות פוחתת, המטבח הופך פחות לוהט (יתרון משמעותי בימי הקיץ החמים) וכמובן – האוכל מוכן מהר יותר.

יתרון נוסף של כיריים אינדוקציה נובע אף הוא מהיעילות שלהן, והוא השמירה על איכות הסביבה בזכות הניצול המירבי של האנרגיה.

בבית חכם, קרוב לוודאי, נוכל להפיק מכיריים חדשניות אלה אף יותר, שכן נוכל למשל להדליק אותן מרחוק (באמצעות הסמארטפון) 10 דקות לפני שאנחנו חוזרים הביתה וכך האוכל יהיה מוכן עבורנו בדיוק ברגע הנכון, ומן הסתם האפשרויות עוד יהיו רבות ומגוונות.