מוצרי בית חכם

 האם כבר שמעתם על בית חכם, הטרנד החדש והלוהט בעולם הנדל"ן? אין ספק, ככל שהטכנולוגיה והאלקטרוניקה מתפתחות בשנים האחרונות, כך גדלה באופן משמעותי יכולתם של יותר ויותר ישראלים ליהנות מפלאי הבית החכם. למעשה, מוצרי בית חכם הפכו בעשור האחרון לנגישים עבור צרכנים רבים. אם בעבר מוצרי בית חכם היו עניין אשר העלה באופן משמעותי את מחירי הבית החכם, כיום המגמה מתחילה להשתנות.

על פי נתונים אשר התפרסמו לאחרונה במגזין הכלכלי "גלובס", מדי שנה חלה עליה של כ-20% בביקוש למוצרי בית חכם בקרב הלקוח הישראלי. כמו כן, התופעה לא נפקדה גם מעולם העסקים. עסקים חכמים צצים כפטריות אחרי הגשם כאשר מערכות חשמל חכם מסייעות להם בסוגיות כגון אבטחה, ייעול, ביקורת, פיקוח ועוד. מוצרי בית חכם מתאימים אפוא גם לבית, גם לעסק ולמעשה לכל אחד.

מה זה בית חכם?

שלט אחד לכל מערכות בית חכםבית חכם הינו מערכת המורכבת באופן מודולארי ממספר מרכיבים עיקריים. מלבד תשתית הבית החכם, אשר יושבת על מערכת מתוחכמת המופעלת באמצעות שלט חכם ואמצעים נוספים (כגון אייפון, אינטרנט, גלאים, חיישנים וכדומה), בית חכם כולל גם שורה של מוצרים עימם הוא מתקשר. במילים פשוטות, בית חכם מאפשר לסנכרן בין המוצרים החשמליים בבית (או בעסק) תוך יצירת חוויה מושלמת מהנכס. על פי רוב, מוצרי בית חכם מתקשרים עם המערכות הבאות:

  1. מערכות אזעקה – מערכות אזעקה היו מותקנות בעבר בעיקר בעסקים ובבתי ישראלים מהמעמד העליון. כיום, מערכות אזעקה לבית, גם כאשר מדובר בבית פרטי, הינן עניין נפוץ. היות ומערכות אזעקה לעסק ולבית פועלות על בסיס חשמלי, ניתן לשלוט בהן באמצעות מערכת בית חכם. לדוגמא, חיבור בין מערכות אזעקה למערכות תאורה במקום יוצר אפשרות של הדלקת האורות בעת קבלת חיווי חשוד ממערכת האבטחה. כמו כן, מערכות האזעקה המותקנות בבית חכם מתקשרות על פי רוב עם מצלמות במעגל סגור. מדובר בעניין המקפל בתוכו שלושה יתרונות עיקריים. ראשית, בעל הבית (או העסק) יכול לעקוב אחר המתרחש בנכסו גם ממרחק ובאמצעות המחשב או הטלפון הנייד. מדובר בתכונה ההופכת את האזעקה ליותר מאמצעי אבטחה (והדבר רלבנטי בעיקר עבור בעלי עסקים או בתים פרטיים בהם נמצאים קטינים ו/או קשישים). שנית, מצלמות האבטחה מאפשרות להגביר את תחושת הביטחון והן מסייעות למערכות האזעקה למלא את ייעודן ביעילות, ברגישות ובנחישות. שלישית, במידה וביתכם/עסקכם נפרץ, חיבור בין מערכת האזעקה למעגל מצלמות יוכל לסייע למשטרה להתחקות אחר הפורצים, ולכם להתחקות אחר הציוד שנגנב.
  2. מערכת התאורה – היכולת לשלוט במערכת התאורה כאשר הבית הינו בית חכם נחשבת לאחד התחומים הפופולאריים ביותר בענף זה. בעבר, התאורה "המתוחכמת" ביותר בבית הייתה עמעם המאפשר שליטה בעוצמת האור. כיום, בית חכם מעניק לכם יכולת לשלוט על התאורה בנכס "ביד רמה". תוכלו להדליק או לכבות את האורות על ידי לחיצה על שלט חכם, וזאת מכל מקום בבית. יתרה מכך, ניתן לשלוט באור גם באמצעות האייפון או האינטרנט (למשל, כאשר נסעתם לחופשה ואתם חוששים ששכחתם את האור במרפסת דולק). כמו כן, אופציה נוספת העומדת לרשות בעלי בית חכם מבחינת התאורה הינה להכווין את האור על בסיס חיישנים וגלאים. לדוגמא, כיבוי אוטומטי של האור בעת היציאה מהחדר על בסיס חיישן תנועה ונפח, או הדלקת האור ברדת החשיכה בהתאם לחיישן אור וצל.
  3. מערכת המיזוג – מוצר נוסף אשר בית חכם מביא לשדרוג משמעותי בפעילותו הינו המזגן. באמצעות מערכת חשמל חכם בבית, המפעילה בצורה מתוחכמת את המזגן, ניתן לשלוט על מיזוג האוויר בנכס בקלות וביעילות. למשל, ניתן להדליק את המזגן על ידי שליחת מסרון מהטלפון החכם, עוד כאשר אתם (בפקק) בדרך מהעבודה. כמו כן, באפשרותכם לתכנן את המזגן לפעול בהתאם לטמפ' בחוץ המורגשת באמצעות חיישנים.
  4. מערכת קולנוע ביתי – מערכת קולנוע ביתית, או במקרים מסוימים חדר קולנוע ביתי, הינה מכשיר אשר נהנה מהתקנת בית חכם באופן מיוחד. מבחינת מערכת השמע, בית חכם יכול לשלוט על עוצמת הקול והסאונד מאזורים שונים בבית ולעיתים רבות המערכת משמשת את דיירי הבית ליצירת אווירה של בית קולנוע אמיתי. כמו כן, תוכלו לתקשר עם המערכת באמצעות מכשירים נוספים כגון המחשב, האינטרנט, האייפון וכדומה (ובכך ליהנות מתכנים מגוונים). אחד התכנותים הנפוצים במסגרת בית חכם, בכל הקשור למערכת קולנוע ביתית, הינו תרחיש ה"סרט". מדובר בפעולה מתוכנתת בשלט החכם אשר גורמת באחת להפיכת מתחם לחדר קולנוע ביתי וזאת על ידי תזמון בין עמעום האורות, הגפת התריסים, העברת מערכת קולנוע ביתית למצב של נגינת סרט, הדלקת המזגן באזור הישיבה וחיבור מערכת השמע. כמו כן, שליטה במערכת קולנוע ביתית באמצעות שלט חכם יכולה לסייע מבחינת אבטחה. לדוגמא, תרחיש "חופשה" (אשר הינו תרחיש נפוץ בקרב בעלי בית חכם) מאפשר הפעלה רנדומאלית של מערכת הקולנוע הביתית בעת שאתם נמצאים מחוץ לבית, ובכך נוצרת תחושה של תנועה בנכס המרתיעה פורצים פוטנציאליים.
  5. דוד חשמלי, תריסים, חלונות, דלתות – בכל בית קיימים מוצרי חשמל נוספים אשר יכולים להיות מסונכרנים במסגרת בית חכם עם מרכז הבקרה השולט על המקום. לדוגמא, כאשר ביתכם הינו בית חכם, ובדומה ליכולת עם מיזוג האוויר, גם את הדוד החשמלי או התריסים אתם יכולים להפעיל מרחוק על ידי שליחת SMS. כמו כן, תוכלו גם לנעול את דלתות הבית ולוודא שהחלונות נעולים אף הם, וזאת בלחיצת כפתור על השלט בחדר השינה.

במילים פשוטות

 השליטה על מוצרי בית חכם מעניקה לבעל הבית מגוון רחב של אפשרויות תמרון מרתקות. הסנכרון בין המערכות מחד, והיכולת להפעיל אותן ממרחק מאידך, הופכים מוצרי בית חכם לעניין אשר אין דרך אחרת להגדיר אותו אלא במשפט הבא – "השלם גדול על סך חלקיו". במידה ואתם רוצים לדעת עוד על מוצרי בית חכם, המומחים שלנו ישמחו לענות על שאלותיכם ולהעניק לכם ייעוץ בנושא.