חשמל חכם

בית חכם הינו מערכת מתוחכמת ההופכת את הבית להרבה יותר ממקום מגורים. למעשה, בית חכם מאפשר לבעליו ליהנות בכל דקה ודקה ממערכות החשמל המותקנות בו, וזאת כאשר הוא יוצר שילוב מרתק ביניהן על פי דרישה או צורך. אחד האלמנטים הבסיסיים המרכיבים בית חכם הינו חשמל חכם.

מערכת חשמל חכם מסנכרנת את כל המכשירים החשמליים בביתעד לא מזמן, מערכות בית חכם היו עניין לעשירים בלבד וניתן היה לראות אותן בקרב העשירון העליון. למעשה, נוכחות המערכת נפקדה ממעמד הביניים. כיום, בעקבות התפתחות הטכנולוגיה בתחום, אשר הביאה להנגשת מוצרי חשמל יוקרתיים לכלל האוכלוסייה, מחירי בית חכם הינם דבר אשר אזרחים רבים בישראל יכולים (ורוצים) לעמוד בו. בית חכם, המופעל באמצעות מערכת חשמל חכם מתוחכמת, יוצר מצב בו הבית "עובד בשבילכם" ולא להפך.

כפי שצוין לעיל, חיים על בסיס בית חכם מהווים למעשה שילוב מנצח בין מכשירי החשמל בבית. מוצרי בית חכם יכולים להיות קשורים להנאה (לדוגמא, מערכת קולנוע ביתית), לאבטחה (מערכות אזעקה) או לעניינים פרודוקטיביים (הגפת התריסים בעת הפעלת מקרן בסלון או כיבוי המזגן עם סגירת דלת המרפסת). בכל אחד מהתרחישים הנ"ל, החמצן הזורם בעורקיו של הבית הינו חשמל חכם.

אז מה זה בעצם? ובכן, חשמל חכם הינו מערכת ממוחשבת המעניקה שליטה ויכולת להפעיל מגוון מוצרים אלקטרוניים על ידי ביצוע פעולות בודדות. לדוגמא, באמצעות חשמל חכם ניתן להפעיל "במכה אחת" את כל האורות בקומה מסוימת, או להגיף את התריסים ברחבי הבית בלחיצת כפתור. כמו כן, חשמל חכם מאפשר יצירת תרחישים לפי בחירה כגון "חופשה", "מסיבה", "סרט" וכדומה.

תרחישים אלה מופעלים באמצעות מערכת חשמל חכם והם רבים, מגוונים ומשתנים מבית אחד למשנהו (וזאת בהתאם לרצונות וצרכי הלקוח). מומחים העוסקים בתחום יכולים לסייע בהכוונת תרחישים בעת התקנת מערכת חשמל חכם, וכן ללמדכם כיצד תוכלו לעשות זאת בעצמכם. יש המגדירים חשמל חכם כאחד מבסיסיה של "אדריכלות הפנאי".

חשמל חכם – השתלבות באנרגיה ירוקה

מערכות חשמל חכם המותקנות כיום בבתים פרטיים ועסקים אינן עניין חדש. עם זאת, מדובר במערכות אשר התפתחו פלאים בשנים האחרונות. כיום, ניתן לשלוט באופן מושלם על המערכות בבית באמצעות שלט חכם ועל ידי מספר פעולות פשוטות. שלט חכם זה מהווה מרכז בקרה מתוחכם עבור כל המערכות בבית ובאפשרותו להפוך את הנוחות במקום למושלמת.

דמיינו למשל כמה יהיה זה נפלא לכבות באמצעות לחיצת כפתור, בעת היציאה מהבית, את כל מכשירי החשמל (אורות, מזגן, דוד חשמל, מערכת קולנוע ביתית ועוד). חשמל חכם איננו רק משפר את איכות החיים, אלא הוא גם מסייע בחיסכון באנרגיה. אי לכך, מדובר במערכת אשר מצד אחד מעניקה לבעל הבית חיסכון משמעותי בהוצאות החשמל, ומצד שני מאפשרת לו להשתלב בעולם האנרגיה הירוקה המתנגד לשימוש בזבזני במוצרי חשמל.

הפעלה מרחוק

אחד היתרונות הבולטים של בית חכם הוא היכולת לסנכרן את מערכות החשמל בבית לשימוש גם מרחוק באמצעות האינטרנט או האייפון. יכולת זו מעניקה לדיירי הבית אפשרות להפעיל כבר מרחוק את החימום, הדוד, האורות וכדומה. כמו כן, במידה ואתם מרגישים ששכחתם לכבות או להדליק מכשיר מסוים, ייתכן ותוכלו לעשות זאת באמצעות טלפון המתקשר עם מערכת החשמל החכם המותקנת בביתכם. מדובר אפוא בעולם חדש ונפלא של אפשרויות אשר אפילו השמיים אינם גבול עבורו.

התאמת חשמל חכם ללקוח

מערכת חשמל חכם מותאמת לבית בעת התקנתה וזאת על פי הצרכים והדרישות של הלקוח הספציפי. מומלץ להתייעץ עם מומחים העוסקים בתחום זה, וזאת על מנת לקבל פרטים בנוגע למערכת החשמל החכם המתאימה לכם ביותר. ככל שתתכננו מראש כיצד אתם רוצים שיפעל חשמל חכם בביתכם, כך תיהנו ממנו יותר. חשוב לשים לב לפרטים כגון פיזור מוצרי החשמל בבית, אופי השימוש במוצרים השונים, כמות הבקרים הדרושה לכם וכדומה.

יודגש כי חשמל חכם דורש מהלקוח גם השקעה גדולה יותר מבחינת התשתית המפעילה אותו. למעשה, במקום שמערכת החשמל תפעל באופן "מיושן" באמצעות כבל אחד, חשמל חכם מבוסס על תשתיות חשמל המורכבות מחוטי חשמל רבים. אמנם החוטים הללו עוברים בקירות הבית, ואינם מפריעים לעיצוב והגימור של הנכס, אך חשוב לקחת זאת בחשבון מבחינת העלות הסופית. כמו כן, יודגש כי לוח חשמל המתפעל מערכות מסוג זה הינו גדול ומורכב יותר מלוח החשמל אותו אתם מכירים כיום.