חשמל חכם – מחירים

אחד המושגים "החמים" ביותר בתחום עיצוב הפנים בארץ ובעולם הינו אדריכלות הפנאי. מדובר בענף אדריכלות העומד על שלוש רגליים – עיצוב, איכות והנאה. היהלום שבכתר בתחום אדריכלות הפנאי הינו בית חכם. בית חכם הוא למעשה מערכת מתוחכמת המחברת באמצעות חשמל חכם את המוצרים השונים במקום. חשמל חכם מאפשר שליטה על ידי שלט חכם על כל מערכות הבית, החל מהאזעקה, דרך התריסים והתאורה, וכלה במערכת הקולנוע הביתית.מחיר מערכת חשמל חכם נקבע לפי רמת מורכבות המערכת

 פעמים רבות עולה השאלה – "כמה עולה חשמל חכם?". כפי שתוכלו להבין להלן, תמחור חשמל חכם איננו עניין של מה בכך. מחירי חשמל חכם מושפעים משורה ארוכה של גורמים ומדובר בנתון המשתנה באופן משמעותי ממקום למקום. עם זאת, חשוב לדעת כי חשמל חכם, בדומה לבית חכם, איננו עוד הנאה הנרכשת על ידי בני העשירון העליון בלבד. מחירי חשמל חכם הפכו בתקופה האחרונה לנוחים הרבה יותר מבעבר.

 מחירי בית חכם נמצאים במגמת ירידה בשנים האחרונות. מה שהיה בעבר נחלתם בעלי ממון, פרץ זה מכבר ליותר ויותר בתים פרטיים בישראל (גם במעמד הבינוני). כיום, בעלי בתים פרטיים מבינים היטב את ההנאה הצרופה במערכת חשמל חכם המסנכרנת בין המוצרים האלקטרוניים השונים בבית והמאפשרת יצירת תרחישים יומיומיים לשדרוג משמעותי של חיי השגרה. מיותר לציין כי מערכת בית חכם יכולה להתאים גם לבעלי עסקים ופעמים רבות חשמל חכם מהווה את הכוח המניע מאחורי קירות במשרד, מסעדה, אולם אירועים, בית מלון, גן ילדים, בית ספר וכדומה.

 מומחים בתחום הנדל"ן והאדריכלות מצביעים על כך שישנה עלייה של ממש ברכישת דירות ובתים המופעלים באמצעות חשמל חכם. במאמר אשר עסק בתחום זה באתר הכלכלי "גלובס" (ספטמבר 2009), פורסם כי חלה עליה של כ-30% בקרב לקוחות המעוניינים בבית ובו מערכת חשמל חכם.

 חשמל חכם – לא לעשירים בלבד

 כפי שצוין לעיל, בית חכם הינו מושג אשר מקפל בתוכו שורה של מערכות אלקטרוניות המתקשרות זו עם זו. על פי רוב, מוצרי בית חכם כוללים מערכת קולנוע ביתי (או חדר קולנוע ביתי), מערכות אזעקה מתקדמות, מערכות תריסים ותאורה אלקטרוניות, מיזוג (רצפתי, מפוצל וכדומה), שליטה אלחוטית על מוצרי חשמל (כגון דוד חימום) ועוד. בעקבות ההבדלים בין הבתים השונים, מחיר חשמל חכם אשר נדרש כדי להפעיל את הבית משתנה מלקוח ללקוח ובהתאם לשיקולי נוחות, עיצוב, תקציב, צורך, גודל הבית וכו'. למעשה, מחירי חשמל חכם תלויים אפוא בכמות המוצרים האלקטרוניים אותם דיירים הבית מבקשים להפעיל.

 חשמל חכם, שהינו הדלק המניע את הבית החכם, הוא בעצם מערכת מורכבת הכוללת עשרות חוטי חשמל, בקרים, מפסקים, לוח בקרה מרכזי, לוח חשמל גדול ומוצרים נלווים נוספים. באמצעות תשתית זו, חשמל חכם מאפשר לבעל הבית לשלוט על המערכות השונות בלחיצת כפתור. שליטה במכשירים אלה באמצעות חשמל חכם יכולה להיות על ידי שלט ולעיתים היא מתוכנתת למסכי מגע, פלאפון או אינטרנט. ובכן, אז כמה באמת זה עולה לנו?

 כמה זה עולה?

 כפי שלא ניתן לענות על השאלה "כמה עולה רכב?", כך קשה לענות על השאלה "כמה עולה חשמל חכם?". מיותר לציין כי לא יהיה זה נכון לנסות ולקבוע במאמר כללי מהו מחיר חשמל חכם. תמחור חשמל חכם תלוי בגורמים רבים והוא משתנה ממקום למקום. יתרה מכך, בין מערכות החשמל החכם לבין עצמן ישנם הבדלים מהותיים, הן מבחינת החברה המייצרת את החלקים, הן מבחינת עבודת התשתית (לדוגמא, הצורך בביצוע סליקה של הכבלים בקירות או הרמת מרצפות בבית קיים) והן בכל הנוגע לאיכות המבוקשת. במאמר אשר הוזכר קודם ואשר פורסם באתר "גלובס", מומחים בתחום התבקשו להעריך תמחור חשמל חכם. "גלובס" ניתח את התשובות וקבע כי מחיר חשמל חכם בקירות הבית נע בין 50,000 שקלים ל-300,000 שקלים (וצפונה).

 במידה ואתם מעוניינים לדעת עוד על מחירי חשמל חכם ומערכות בית חכם, מומלץ לפנות למומחים העוסקים בתחום. מומחי האתר ישמח לעמוד לשירותכם בעניין זה ולנסות להעריך כמה אמור לעלות עבורכם בית חכם בנכס אותו אתם רוצים להפוך ל"ארמון אלקטרוני".