חשמל חכם – יתרונות וחסרונות

 בית חכם הפך בשנים האחרונות לאחד המונחים החמים ביותר בענף אדריכלות הפנאי והעיצוב. מדובר במערכת מתוחכמת, הפועלת על חשמל חכם, והמאפשרת שליטה ברמה גבוהה על המוצרים השונים בבית. בעבר, בית אשר הופעל על בסיס חשמל חכם לא היה עניין נפוץ ורק מעטים נהנו מהטכנולוגיה האלגנטית הזו. כעת, בעקבות ההתפתחות המואצת בענף החשמל והאלקטרוניקה בארץ ובעולם, יותר ויותר אזרחים (גם מקרב מעמד הביניים) יכולים ליהנות מבתים חכמים. חשמל חכם מסייע להקטנת צריכת החשמל

חשמל חכם הוא הכוח אשר מניע את הבית החכם והוא "החמצן הזורם בעורקיו". מדובר אפוא במערכת מתוחכמת ומורכבת המבוססת על חוטים מסולקים, חיבורים אלחוטיים, מחשבי בקרה, לוח חשמל מאסיבי וגדול, בקרים, מפסקים ומוצרים נלווים נוספים. חשמל חכם נהנה מתחכום רב, קל וחומר בהשוואה למערכות החשמל המיושנות המותקנות כיום בבתים "רגילים".

אין ספק כי יתרונות חשמל חכם הינם רבים. העניין המרכזי מבחינת בעל הבית הוא היכולת לחבר בין מוצרי בית חכם ולשלוט בהם על ידי שלט חכם. כמו כן, פעמים רבות, חשמל חכם מסונכרן גם עם הטלפון או האינטרנט ומאפשר הפעלת מוצרים ממרחק. לדוגמא, הדלקת המיזוג בבית כאשר אתם נמצאים בדרך חזרה מהעבודה. יתרונות וחסרונות חשמל חכם מרכיבים את מערכת השיקולים בבחינת אפשרות מעבר לבית חכם.

חשמל חכם – למה זה טוב?

 חשמל חכם, כפי שצוין לעיל, פותח דלתות רבות מבחינת היכולת לשלוט במוצרים האלקטרונים בבית. מערכת חשמל חכם מחברת למעשה בין המערכות השונות ומאפשרת את הפעלתן ממקור מרכזי כגון שלט חכם, מסכי מגע, מרכז בקרה, אייפון, מחשב וכדומה. לדוגמא, באמצעות חשמל חכם ניתן להדליק במקביל את כל האורות בקומה מסוימת על ידי לחיצת כפתור, או לכבות "במכה אחת" את כל מוצרי החשמל בבית עם היציאה מהמתחם (לרבות דוד החשמל, התריסים, האורות, המיזוג וכדומה).

יתרונות חשמל חכם באים לידי ביטוי גם ביכולת לקבוע שורה של "תרחישים". תרחישים אלה הינם למעשה תוכניות מתוכנתות מראש לצורך ביצוע פעולות קבועות. למשל, תרחיש "סרט" יכול לכלול הורדת מקרן, הגפת התריסים, עמעום התאורה המרכזית, הפחתת התאורה מאחורי הסלון ל-30%, והעברת מערכת קולנוע ביתית למצב של הקרנת סרט. דהיינו, הפעלת התרחיש הנ"ל תהפוך למעשה את הסלון למעין חדר קולנוע ביתי וכל זאת בלחיצה פשוטה על השלט.

בנוסף, על יתרונות חשמל חכם נמנה גם חסכון בהוצאות. מחקרים מצביעים על כך שחשבונות חשמל "מנופחים" נובעים בעיקר משימוש בזבזני במוצרי חשמל (הדוד פעל יותר מדי, המזגן לא כובה, האורות בבית דלקו במשך כל החופשה וכו'). מערכת חשמל חכם, המתואמת גם להפעלה באמצעות האייפון או האינטרנט, מאפשרת יצירת תרחיש המכבה את המכשירים בבית באופן אוטומטי ו/או על פי דרישה. במקרים מסוימים, ניתן לכוון את החשמל החכם לכבות מזגן או אור בחדר כאשר גלאי המותקן במקום מזהה העדר תנועה. למעשה, יתרונות חשמל חכם מחברים בין פרקטיקה, נוחות וחיסכון.

חשמל חכם – גם חסרונות

בדומה לכל דבר בחיים, יתרונות חשמל חכם אינם חזות הכול. גם חשמל חכם לוקה במספר חסרונות. חסרונות חשמל חכם יכולים לבוא לידי ביטוי בעת התקנת המערכת. התקנת חשמל חכם הינה מורכבת ומסובכת. בניגוד למערכת חשמל רגילה, הכוללת חוטים בודדים בלבד, חשמל חכם מבוסס על עשרות חוטים ואביזרים כגון בקרים, מפסקים, לוחות בקרה וכדומה. על חסרונות חשמל חכם נמנה גם גודלו של הלוח המרכזי. לוח מרכזי אשר מפעיל מערכת חשמל חכם הינו גדול ו"מסורבל" ויש להתקינו במקום מוצנע בבית.

כפועל יוצא מכך, מחיר בית חכם מושפע באופן ישיר מהעלות היקרה של "שדרוג" מערכת החשמל הפנימית למערכת של חשמל חכם. כמובן שלא ניתן להעריך באופן מדויק את הפערים בין חשמל חכם לחשמל רגיל, אך מומחים בתחום מעריכים כי מחיר חשמל חכם עלול להיות גבוה ממערכת "רגילה" בשיעור ניכר.

חסרונות חשמל חכם בולטים נוספים מורגשים כאשר המערכת מותקנת בבית קיים. היות ומדובר במערכת מורכבת, החלפת מערכת חשמל בבית וכניסה למערכת חשמל חכם, כאשר הנכס עומד על תילו, עלולה לדרוש עבודות שיפוץ מקיפות. אי לכך, מדובר לעיתים בחוסר נוחות משמעותי מבחינת דיירי הבית למשך תקופה לא קצרה. כמו כן, במסגרת בחינת חסרונות חשמל חכם יש להתייחס גם לקשר הרציף עם המתקין ו/או עם חברה המעניקה את השירותים ללקוח, וזאת בשל מורכבות העניין. בניגוד למערכת חשמל רגילה, אשר בעת תקלה כל חשמלאי יכול לתקנה, חשמל חכם הינו עניין מורכב הדורש מומחיות ומקצועיות בתחום ספציפי זה. דהיינו, חסרונות חשמל חכם באים לידי ביטוי גם בעלות התחזוקה.

לסיכום

 על חסרונות חשמל חכם נמנים "חוסר נוחות" רגעי בהתקנת המערכת, לוח חשמל גדול מן הרגיל ועלות התקנה ותחזוקה. עם זאת, אין כל ספק כי יתרונות חשמל חכם עולים עשרות מונים על מגרעות המערכת. חשמל חכם הופך את הבית להרבה יותר ממקום מגורים. באמצעות מערכת מתוחכמת זו, ניתן לשלוט על המוצרים האלקטרוניים בבית, בפשטות ובקלילות. במידה ואתם מעוניינים לדעת עוד על יתרונות וחסרונות חשמל חכם, המומחים שלנו ישמחו לעמוד לשירותכם.