חשמל ובקרת אנרגיה

בית חכם הינו למעשה מערכת מודולארית מתוחכמת אשר גורמת להפעלה משולבת של מערכות החשמל בבית. באמצעות התקנת מערכת בית חכם, תוכלו גם אתם לשלוט בלחיצת כפתור (ואף דרך האייפון) על מערכות האזעקה, התאורה, התריסים, הדוד החשמלי, מערכת הקולנוע הביתית ועוד. למעלה מכך, בית זה, אשר מבוסס על תשתית חשמל חכם, מאפשר גם תקשורת בין המוצרים השונים.

לדוגמא, תכנות שלט חכם באופן כזה שיהיה ניתן להוריד את התריסים, לכבות את האורות, לנעול את החלונות/הדלתות וכל זה בלחיצת כפתור. בית חכם מפנק את דייריו ולמעשה יש הטוענים כי בפעם הראשונה הבית עובד בשביל הדייר ולא להיפך.בקרה על צריכת החשמל בבית חכם

בתים חכמים הפכו זה מכבר לתופעה החמה ביותר בשוק הנדל"ן בישראל. מומחים בתחום, אשר התראיינו לאחרונה למאמר בנושא שפורסם באתר הכלכלי "גלובס", מעריכים כי מדי שנה חלה עליה של כ-20% במספר המתעניינים במערכות בית חכם בישראל. מיותר לציין כי היד עוד נטויה.

חשמל ובקרת אנרגיה – מפלאי הבית החכם

כפי שצוין לעיל, בית חכם מאפשר גישה, שליטה ובקרה על כלל מוצרי האלקטרוניקה בנכס. החל מטעינת האזעקה, דרך הפעלת המיזוג וכיוונו, וכלה במערכת הקולנוע הביתית. דמיינו לעצמכם שלאחר שיצאתם מהבית תוכלו באמצעות שליחת SMS להורות לבית לכבות את כל המכשירים החשמליים ולטעון את האזעקה. חשבו על זה, פיקוח חשמל ובקרת אנרגיה יכולים להביא לכך שמערכת בית חכם שהתקנתם מסייעת לכם לחסוך בהוצאות ומעניקה לכם שקט נפשי ותחושת ביטחון.

כמה פעמים אתם זוכרים את עצמכם ממהרים הביתה מחשש כי שכחתם את הכיריים דולקות או לא כיבתם את האורות בטרם יצאתם לחופשה. ובכן, כיום, ניתן באמצעות מערכת בית חכם "לטפל" בחששות אלה על ידי גלישה בטלפון החכם או באינטרנט. באמצעות הטכנולוגיות המתוחכמות המפעילות מוצרי בית חכם, ניתן לקבל בכל זמן נתון מידע מלא אודות מצב הבית, אפילו כאשר אתם נמצאים מחוץ למדינה (בחופשה או בנסיעה עסקית).שלט חכם לחיסכון באנרגיה

פיקוח על חשמל ובקרת אנרגיה מתאימים במיוחד גם כאשר מדובר במערכת עסק חכם. בעלי עסקים רבים יודעים כי מדי חודש הם נאלצים לשאת בהוצאות מיותרות הנגרמות להם בגין רשלנות עובדים וטעויות אנוש. לדוגמא, מספיק שהעובדים ישכחו פעם בשבוע את האורות או המיזוג במשרד, ואלה יפעלו כל הלילה, והדבר יבוא לידי ביטוי באופן חריף בחשבון החשמל החודשי. כמו כן, לעיתים, המעסיק איננו מעוניין לחשוף את קוד האזעקה לעובדים, אך הוא לא יכול תמיד לצאת אחריהם מהעסק. במקרים מסוג זה, בעל עסק חכם יכול לשלוט על האזעקה מרחוק ובאמצעות הפלאפון, ובכך הוא יודע שהמקום מאובטח ורק בידיו היכולת לנטרל את האזעקה. ישנה גם סיטואציית ביניים ובה המעסיק "משחרר" קודי נטרול אישיים המאפשרים מעקב אחר הפעלת האזעקה ותוך כדי כך ניתן לפקח על תנועת העובדים.

גם באמצעות גלאים וחיישנים

בין מוצריו השונים של בית חכם או עסק חכם, נמנים גם גלאים וחיישנים. לדוגמא, חיישן יכול לזהות את כניסתה של מכונית לחנייה ולהפעיל בעקבות כך את האורות בכניסה למתחם. כמו כן, ניתן לזהות גם כניסה של רכבים לא מוכרים אשר ישלחו התראה לשלט החכם ויפנו את מצלמות האבטחה למקום. שימוש בגלאים וחיישנים יכול בהחלט לסייע גם בשליטה על החשמל ופיקוח על האנרגיה ויש גם אפשרות של חסכון באמצעות אנרגיה סולארית. לדוגמא, ניתן לתכנת באופן אוטומטי הורדת תריסים בבית חכם בעקבות חיווי של חיישן צל (בקיץ) או חיישן גשם (בחורף). דוגמא נוספת לכך הינה השקיית הגינה בהתאם להוראה המגיעה מגלאי אור וחום או חיישני טמפ'. מיותר לציין כי קיימים סוגים רבים ומגוונים של גלאים וחיישנים לבית חכם והשמיים הם הגבול מבחינת יעילותם בכל הקשור לפיקוח ושליטה על האנרגיה במתחם.

לסיכום

מערכות בית חכם מעניקות בידיו של בעל המקום אפשרויות רבות של שליטה ובקרה על מוצרי האלקטרוניקה במתחם. בין אם מדובר בבית פרטי, ובין אם מדובר בעסק, השליטה והבקרה על החשמל במקום יכולה בהחלט להיות משמעותית מבחינת ההוצאות השוטפות. כמו כן, כפי שצוין לעיל, שליטה זו מאפשרת גם פיקוח ובקרה על התנועה במתחם, ואין זה משנה אם התמונה מציגה עובדים בעסק או ילדים אשר חזרו מבית הספר. במידה ואתם שוקלים התקנת בית חכם בידי חשמלאי או מעבר לניהול עסק חכם, המומחים שלנו ישמחו להעניק לכם מידע נוסף אודות שליטה ובקרה על החשמל במערכות אלה.