חיישנים וגלאים בבית חכם

הטרנד הלוהט ביותר כיום בענף הנדל"ן והאלקטרוניקה הינו התקנת בית חכם. בית חכם מהווה למעשה שם קוד למערכת הפעלה מתוחכמת, היוצרת באמצעות חשמל חכם תקשורת בין המערכות השונות בבית או בעסק. דמיינו לעצמכם מצב בו תוכלו להפעיל כבר בדרך הביתה את המיזוג והדוד החשמלי, או לכבות את האורות במשרד כאשר אתם בבית ומתברר שהעובד האחרון שיצא מהמקום שכח לסגור אותם. המונח בית חכם מקפל בתוכו את כל האפשרויות הללו, כמו גם מענה לתרחישים רבים אחרים.גלאים וחיישנים בבית חכם

מספרם של הצרכנים בישראל אשר מבקשים לברר פרטים אודות בית חכם גדל באופן מתמיד משנה לשנה. על פי מאמר שפורסם לאחרונה במגזין הכלכלי היוקרתי "גלובס", מומחים מעריכים כי מדובר בעליה רצופה של 20% בשנה מבחינת ביקוש לבית חכם. ההתפתחות הטכנולוגית בתחום זה אינה יודעת קץ וכמעט מדי שבוע אנו שומעים ומתוודעים למוצרים חדשים המתכתבים עם טכנולוגיית הבית החכם.

מוצרי בית חכם כוללים מצד אחד את מערכות החשמל המותקנות במקום (מערכת קולנוע ביתית, מצלמות אבטחה, מערכות אזעקה, מערכות תאורה, תריסים חשמליים ועוד) ומצד שני את אמצעי השליטה והבקרה. למעשה, ישנן שתי דרכים להביא בית חכם לכדי פעולה. אחת, על ידי מתן הוראה באמצעות שלט חכם, אייפון, אינטרנט או מסך מגע המותקן על אחד הקירות בבית. שתיים, באמצעות חיוויים אוטומטיים.

גלאים וחיישנים לבית חכם – העתיד כבר כאן

דרך הפעולה השנייה מבוססת בעיקר על גלאים וחיישנים. לדוגמא, ניתן להציב חיישן בכניסה לבית ולהביא להדלקת האור בשביל הגישה עם זיהוי תנועה באזור. כמו כן, ישנה אפשרות הפוכה של כיבוי אורות ומזגנים בחדרים על בסיס גלאי תנועה ונפח. כאשר בית חכם מהווה קורת גג גם לחיית מחמד פרוותית, ישנם חיישנים מתקדמים אשר מסוגלים לזהות תנועה גם על בסיס משקל ונפח, ובכך למנוע הדלקת אורות או הפעלת צופר אזעקה בעת חיווי שנגרם בעקבות שיטוט של הכלב בסלון או בחצר.

למעשה, ניתן לומר כי חיישנים וגלאים הינם בעלי תפקיד משמעותי בכל הקשור לפרויקט בית חכם. חיישנים וגלאים יכולים לסייע מבחינת סוגיות כגון נוחות ופינוק (להפוך את הבית למתחם בית חכם מפנק) או להעניק תמורה מבחינה אבטחה וביטחון. זאת ועוד, חיישנים וגלאים מאפשרים חיסכון משמעותי בהוצאות וזאת על ידי מניעה אוטומטית של בזבוז חשמל. חיסכון בחשמל הופך גלאים וחיישנים בבית חכם לסוכנים סביבתיים במרחב הביתי או העסקי. על פי רוב, עלות החיישן או הגלאי איננה גבוהה, וזאת ביחסית לעלות הכוללת של מחיר בית חכם. עם זאת, אין כל ספק שתרומתם למרחב הבית החכם הינה משמעותית ולא תסולא בפז.

איזה סוגי חיישנים וגלאים יש?

כפי שצוין לעיל, בית חכם מאפשר שליטה רחבה ומקיפה על מערכות האלקטרוניקה בנכס. שליטה זו מכונה בשפה המקצועית "תרחישים". לדוגמא, תרחיש יציאה מהבית מביא באחת לכיבוי כל המוצרים החשמליים והטענת האזעקה, ותרחיש "לילה טוב", מכבה את האורות בכל הבית פרט לחדרי השינה, טוען את מערכות האזעקה במקומות הרלבנטיים (הסלון, החצר, המרפסת, חדר האורחים וכדומה), ומכוון את השעון המעורר לשעת ההשכמה הרצויה. תרחישים אלה פועלים כאשר קורה אירוע מסוים. לדוגמא, ניתנת הוראה בשלט החכם, השעון מצביע על שעה מסוימת, הטמפ' בחוץ עברה סף קבוע מראש, נוצר חיווי המצדיק הפעלת מערכת האזעקה ועוד. אירועים רבים דורשים גם שילוב של טכנולוגיית גלאים וחיישנים לבית חכם.

להלן סוגי גלאים וחיישנים נפוצים: גלאי עשן, חיישן טמפרטורה, חיישן רוח, גלאי אור, גלאי מגנט, גלאי אות ווידאו, חיישן גשם, חיישן תנועה ונפח ועוד.

לסיכום, גלאים וחיישנים לבית חכם הינם מהמוצרים החשובים ביותר בעת התקנת מערכת מסוג זה. לאחר שבחרתם להתקין בביתכם בית חכם, מומלץ לפנות למומחים בתחום אשר יוכלו לסייע לכם בעת בחירת המכשירים הדרושים לכם (וזאת בכפוף לדרישות, תקציב וציפיות). בעת תכנון בית חכם, חשוב להתייחס גם למצבים אוטומטיים המופעלים על ידי חיישנים וגלאים וזאת משום שלאחר התקנת המערכת והתשתית, עלותם של הגלאים והחיישנים איננה גבוהה באופן יחסי (אך תרומתם ותמורתם עצומות).