בנייה עם מערכת חכמה מעלה את ערך הנכס בעסקת נדלן

בית "חכם", כלומר בית המצויד במערכות מתקדמות לבקרה, שליטה ותפעול על התשתיות השונות (חלונות, תריסים, דוד, מרכז בידור, ציוד מטבח, תאורה וכו'), נתפש עדיין כמוצר עתידני או כשעשוע לעשירים בלבד, אולם כדאי לדעת שכבר כיום ניתן למצוא יותר ויותר בתים חכמים – ולא רק אצל ביל גייטס (שהיה אחד הראשונים ליהנות ממערכת שליטה מתוחכמות, שלדברי המבקרים בבית מאפשרות לעשות הכל, אבל באמת הכל, בהינף אצבע).

התקנת מערכות חכמות שונות בבית אמנם מייקרת את עלויות הבנייה, אולם כדאי לדעת שמעבר לשיפור באיכות החיים ולחיסכון באנרגיה, טמון בבנייה "חכמה" יתרון משמעותי נוסף: היא מעלה במידה משמעותית את ערך הנכס.

תרומת מערכות חכמות לערך הנכס

התוספת לערכו של הנכס בזכות התקנת אותן מערכות חכמות משתנה באופן טבעי בין נכס אחד למשנהו, בהתאם לסוג המערכות החכמות שהותקנו, למידת הדומיננטיות שלהן בבית ולמנעד האפשרויות שהן מציעות – אולם בכל מקרה לא צריך להיות שמאי מקרקעין מוסמך כדי להבין שלרמת האבזור של הבית יש השפעה ניכרת על ערכו.

בנוסף, מערכת חכמה אינה עוד פריט דוגמת למשל חלונות בלגיים מרהיבי עין או אמבטיית קינג סייז, אלא מהווה אלמנט המקנה לבית ייחודיות של ממש ויתרון משמעותי על פני נכסים דומים באותו אזור ובאותה רמת גימור. זאת ועוד: מערכת שכזו מקנה לבית תדמית יוקרתית במיוחד ומתקדמת להפליא וגם התדמית המשודרגת באה לידי ביטוי בתג המחיר המוצמד לנכס.

חיסכון באנרגיה

עוד יתרון של בית המאובזר במערכות חכמות הוא החיסכון בצריכת האנרגיה: אמנם מצד אחד מותקנת בו מערכת בקרה והפעלה, שמן הסתם זקוקה לחשמל לשם פעילותה, אבל הודות לשליטה היעילה בשאר מערכות הבית מושג חיסכון בחשמל שעל פי מחקרים עדכניים מגיע לעד 20%.

החיסכון באנרגיה לא רק מקטין את חשבון החשמל וחוסך כסף לדיירים אלא גם מצמצם את טביעת הרגל האקולוגית שלהם, ובעידן שבו המודעות לחשיבות צמצום טביעת הרגל שלנו הולכת וגוברת, גם לכך יש תרומה לעליית מחירו של הנכס בכל עסקת נדלן עתידית.

אילו מערכות חכמות כדאי להתקין על מנת להעלות את ערך הנכס?

ישנם שני סוגים עיקריים של מערכות חכמות: האחד, כאלה שנועדו לחסוך לבני הבית טרדה וטרחה (יש שיגדירו זאת כ"פינוק", אולם מבחינת מי שמשקיע שעות יקרות ומשאבים רבים אחרים בעבודה מדובר פשוט באיכות חיים), והשני, מערכות המאפשרות התאמה מלאה של המצב בבית להעדפות הדיירים בכל רגע נתון ובכל מצב אפשרי.

דוגמאות למערכות חכמות מהסוג הראשון הן אלה המאפשרות כיבוי כל האורות בבית בלחיצת כפתור אחת, למשל, הפעלת דוד חשמלי מדי יום בשעה קבועה (אלא אם כן החיישנים של המערכת החכמה זיהו שכמות השמש באותה יום הייתה כזו שישנם די והותר מים חמים), מערכת המספקת התראה על סיום אפיית עוגה בכל חדר בו אנחנו נמצאים וכמובן מכבה את התנור, ועוד.

דוגמאות למערכות מהסוג השני הן מערכות שליטה על תריסים וחלונות המבטיחות כי הם ייפתחו וייסגרו אוטומטית בהתאם לתנאי מזג האוויר ועל פי ההעדפות שלנו (אוהבים שקצת קריר, מעדיפים אור טבעי וכו'), עמעום אורות כשאנחנו מבקשים מהמערכת שתעביר את הבית למצב רומנטי ועוד.

כמו כן ניתן לשלב במערכות החכמות גם מערכת אבטחה, שכן כיאה לנכס שערכו רב יש להגן עליו.

ניתן להתקין מערכות חכמות גם בבתים קיימים, וכמובן שגם במקרה זה ערך הנכס בעסקת נדלן יעלה פלאים, אולם הדרך היעילה ביותר היא לבנות מראש את הבית כשבתוכו כבר מותקנות המערכות המתקדמות.

האפשרות להעלות את ערך הנכס בזכות בנייה עם מערכת חכמה – קיימת לא רק בארץ. אם יש לכם דרכון של מדינה אחרת, כמו למשל דרכון פורטוגלי (ראו מידע לגביו) ואתם עוסקים בהשקעות נדל"ן באירופה, גם הנכס שתבנו שם לצורך השקעה יהיה בעל ערך גבוה יותר, במידה ותהייה לו מערכת בית חכם מרגע הבנייה.