עשה זאת בעצמך

 החלטתם לקנות בית וקבעתם שהוא יהיה בית חכם? בחרתם לשדרג את איכות החיים והתקנתם בבית מערכת חשמל חכם? שוקלים להתקין בית חכם בשיפוץ הקרוב? ובכן, קיבלתם החלטה נכונה. בית חכם מהווה כיום את המילה האחרונה בעולם אדריכלות הפנאי. מדובר במערכת אשר הייתה בעבר נחלתם של עתירי ממון בלבד, ובשנים האחרונות חדרה למרחב הפרטי של יותר ויותר אזרחים בישראל. במילים פשוטות, משפחת "בית חכם" מתרחבת מאד ובהחלטתכם קיבלתם "אישור כניסה" למועדון יוקרתי.

התקנת חשמל חכם הינה רק השלב הראשון במערכת הבית החכם. לאחר הוספת חשמל חכם לבית, יש לכוון את המערכת ולסנכרן בין החומרה (תשתית החשמל החכם), התוכנה (התוכנות, האפליקציות במחשב, באייפון ובשלט החכם) והמוצרים האלקטרוניים שברשותכם. הדרך הפשוטה (אך היקרה) לעשות זאת הינה על ידי הזמנת בעל מקצוע. מאמר זה מיועד לחובבי הגאג'טים ולאנשים אשר אוהבים "לקנפג". התקנת מערכת חשמל חכם בשיטת עשה זאת עצמך איננה עניין לאנשים ללא רקע טכני כלשהו בחשמל, תכנות וכדומה.

מערכת בית חכם הינה מערכת מודולארית מורכבת ביותר. אי לכך, התייעצות עם בעל מקצוע מאפשרת להרכיב תוכנית המתאימה לצרכים הספציפיים ולתוצאות אשר ברצונכם להפיק מכך שבחרת כי נחלתכם תהיה בית חכם. עם זאת, מחירי בית חכם יכולים לרדת באופן משמעותי כאשר אתם "הולכים על זה" בדרך של "עשה זאת עצמך".

עשה זאת בעצמך – כיצד?

חשוב להדגיש כי משימת "בית חכם – עשה זאת בעצמך" מיועדת רק למי שמבין בתחום החשמל ומכיר את ה"נפשות הפועלות". במידה ואינכם כאלה, מומלץ לא להיכנס להרפתקה מסוג זה. התקנת חשמל חכם באופן עצמאי דורשת ידע רחב במושגים חשמליים (מתגים, בקרים, קווי תקשורת, פאזות, חציבות, צינורות וכדומה) ועצם העובדה שהוספתם לבית חשמל חכם איננה הופכת את העניין לפשוט.

באתרי אינטרנט שונים ניתן למצוא מדריכים המסבירים כיצד לחבר את לוח החשמל המרכזי אל המערכת הפועלת בבית. במידה ואתם בקיאים בתחום זה, תוכלו למצוא באתרים אלה הסברים מפורטים בנוגע לכל הקשור בחיבור חשמל חכם למוצרים אלקטרוניים בבית. יצוין כי גם לאחר שהתקנתם את החשמל וחיברתם את החוטים למתגים הרלבנטיים, עדיין עומדת בפניכם משימת התכנות. כעת, יהיה עליכם לחבר את כל המערכת אל שלט חכם אשר יתפעל בלחיצת כפתור פשוטה את המוצרים בבית. גם כאן, מדובר בעניין מורכב הדורש ידע וסבלנות. אין ספק כי הזמנת בעלי מקצוע שיבצעו בשבילכם את העבודה תייקר את העניין באופן משמעותי. אי לכך, הכול שאלה של חוש טכני, תקציב והרבה אורח רוח.

שלבים עיקריים וכלליים

 התקנת חשמל חכם באופן עצמאי נעשית על ידי פגישה עם בעלי מקצוע לצורך הגדרת הצרכים הספציפיים של הלקוח ובחינת התשתית המתאימה. לאחר מכן, יש להזמין ארון חיווט (ארון חשמל חכם) המתאים לצרכים ולתשתית המבוקשת. מומלץ לבקש הגדרה מראש של הבקרים ולעמוד על כך שהם ייבדקו בטרם הלוח

נשלח אליכם. חיווט הלוח בבית נעשה על בסיס הדרכה ממומחים וקבלת מידע בנושא מאתרי אינטרנט וספרות מקצועית. לאחר מכן, יש להתקין תוכנה אשר שולטת על החשמל החכם ובאמצעותה לקבוע תוכניות ותרחישים לפי דרישה. מכאן, השמיים הם הגבול. תוכלו ליצור תרחישים כאוות נפשכם, לתכנת מצבים משולבים של מוצרי החשמל השונים ולקבוע כיצד אתם מעוניינים להפעיל את הבית החכם.

תכנות תרחישים מעניק שליטה על מערכת התאורה (מפסקים ודימרים), מערכות הטלוויזיה והשמע, גלאי אינפרא אדום (לצורך אזעקה או בקרת אורות), הפעלת תוכנות במחשב, חיבור חיישנים לפי צורך וכדומה. לסיכום, אם "יש לכם את זה", ואתם אוהבים להתעסק בתחומים הללו, תוכלו בהחלט להביא להוזלה משמעותית בהתקנת בית חכם. על מנת לבחון את העניין, המומחים באתרינו ישמחו לייעץ לכם בנושא.