בית חכם לקשישים

האסוציאציה הראשונה למשמע הביטוי "בית חכם" הוא מרחב מגורים מפנק במיוחד, שנועד להקל על בני הבית ולאפשר להם לשלוט בכל המערכות השונות בלחיצת כפתור, ובנוסף ליצור עבורם תנאים אופטימאליים בכל שעות היום והלילה (מבחינת תאורה, אוורור, קירור, חימום, זמינות מים חמים למקלחת או אמבטיה, התניידות ועוד).

אבל בית חכם הוא לא רק לוקסוס (שסביר להניח שיהפוך תוך שנים לא רבות לסטנדרט) – מערכות בקרה, שליטה והפעלה ממוחשבות ומשוכללות עשויות לתרום רבות לבטיחותם של קשישים, בין אם במסגרת דיור מוגן ובין אם בביתם הפרטי.

מינימום תלות, מקסימום עצמאות

אחד הדברים הכי קשים לקשישים הוא אובדן העצמאות והתלות בקבלת עזרה לביצוע פעולות שבגיל צעיר יותר יכלו לבצע בקלות. כך, לדוגמה, הרמת והורדת תריסים או הזזת חלונות הופכת קשה יותר ויותר ככל שמתבגרים ומאבדים את היכולות הפיזיות, ואף לבלתי אפשרית. בית חכם מציע שליטה נוחה וקלה על תריסים כבדים וחלונות גדולים, והכל בלחיצת כפתור – שיפור משמעותי במידת העצמאות של הקשישים וכתוצאה מכך גם בדימוי העצמי.

בית חכם לקשישים עשוי לכלול גם מערכות מתקדמות לזיהוי אירועים חריגים המדווחות בזמן אמת ובאופן מיידי לקרובי משפחה – כך שאם חלילה הקשיש מועד בביתו, לדוגמה, הוא לא ייאלץ להמתין זמן רב לעזרה. מערכות שכאלה יכולות להתריע באופן מיידי גם על תקלות שונות הקשורות לתפעול היומיומי של מרחב המגורים (למשל, דליפה בצנרת) ובכך להקל על הקשישים את העול הכרוך בתחזוקת הבית – ובעתיד, עושה רושם, הן יוכלו לזהות שינויים בבריאותו הפיזית של הקשיש, לעדכן אותו בטרם המצב יחמיר ובמקביל ליידע גם את קרוביו ואת רופא המשפחה שלו.

בעיה נוספת איתה מתמודדים קשישים רבים היא השכחה. גם אלה שמוחם צלול לחלוטין וחשיבתם חדה, יצירתית ומקורית עלולים לשכוח למשל שהשאירו סיר על האש, ובשל כך לשרוף את האוכל או אף לסכן את שלומם. מערכות שליטה ופיקוח חכמות יזהו את מיקומו של הקשיש ברחבי הבית, וידאגו להעניק לו תזכורת בולטת על הצורך לכבות את האש.

עוד אלמנט של בית חכם החיוני במיוחד לרווחתם של קשישים, בין אם הם מתגוררים במסגרת דיור מוגן ובין אם הם נותרו בדירתם, היא שמירה על טמפרטורה מדויקת – קשישים, כידוע, רגישים הרבה יותר לקור, חום ובכלל לשינויי מזג האוויר. מערכת בקרה משוכללת תדאג לעטוף את בני הגיל השלישי ב"בועה" נעימה ולגונן עליהם מפגעי האקלים השונים.

תנועה בטוחה וניידות מלאה

נושא התנועה והניידות הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר באיכות חייהם של קשישים, ובפרט אלה הסיעודיים או כאלה שתש כוחם ומתקשים להתנייד בכוחות עצמם.

כדי למנוע מהם את עוגמת הנפש הכרוכה בהיעדר יכולת להסתובב בכל רחבי הבית, ובעיקר על-מנת לאפשר להם לעשות זאת באופן בטוח, יש צורך במרחב דיור מוגן המותאם במיוחד לצרכים הספציפיים של כל קשיש – וגם פיתרון לכך ניתן לשלב במסגרת בית חכם.

תחזית לעתיד

העלות של בית חכם הולכת ופוחתת כל שהטכנולוגיות משתכללות, ובמקביל איכותו משתפרת – דבר שיוביל לביקושים גבוהים יותר בעתיד.

בנוסף, חשוב לזכור שמשקלם של הקשישים באוכלוסייה הולך וגדל: בישראל, לדוגמה, בני ה-65 ומעלה היוו כ-5% מכלל האוכלוסייה בשנת 1960, 10% בראשית המאה ה-21 – ומגמה זו נמשכת, ואיתה גם העלייה במשקלם של בני ה-85 ומעלה באוכלוסייה. כתוצאה מכך גדל כל העת הביקוש לדיור מוגן, ובפרט לדיור מוגן איכותי המעניק תנאים נוחים במיוחד, כפי שראוי לבני גיל הזהב לאחר שנים רבות של פעילות ותרומה לחברה – כך שסביר להניח כי שילוב מערכות חכמות במרחבי המגורים של הקשישים יהפוך לקונספט נפוץ יותר ויותר.

למידע נוסף בקרו באתר: www.smarthome.com