מחירים

 המילים בית חכם נחשבות עבור רובנו לסמל של איכות, יוקרה ונוחות. מדובר במונח אשר מוצא עצמו כיום כמעט בכל תוכנית העוסקת בבניית בתים חדשים. כמו כן, התקנת בית חכם נפוצה גם כאשר אנו מדברים על שיפוץ רחב היקף. יודגש כי מעבר לחיים בבית חכם יכול להיות אף ללא שיפוץ מאסיבי, וזאת תוך כדי "שדרוג" המערכת הביתית או שילוב בין חשמל חכם ל"חשמל רגיל". כיום, בעקבות ההתפתחות הטכנולוגית העצומה בענף המדע וההיי טק, כמו גם בעולם האלקטרוניקה והחשמל, בית חכם הינו ללא ספק "דיור בר השגה".

כמה עולה בית חכם?עד לפני מספר שנים, בית חכם היה תענוג יקר מאד. עם זאת, כעת, החלום הופך למציאות עבור אזרחים רבים בישראל. מדי שנה, מחירי בית חכם יורדים באופן משמעותי וישראלים רבים נכנסים אף להם למשפחת הבתים החכמים. סוגיה זו נעה במקביל להוזלה המשמעות בשיעור מחירי חשמל חכם בישראל ובעולם. מאמר זה יעסוק בעלות ובשערוך מחיר בית חכם, וזאת למרות (כפי שתוכלו להיווכח) שאין זה עניין של שחור ולבן.

דהיינו, השאלה "כמה עולה בית חכם?" היא שאלה אשר התשובה עליה מעידה יותר על הלקוח מאשר על הענף בכללותו. על מנת להבין כיצד מחשבים מחירי בית חכם, עלינו להבין בעצם על מה אנחנו מדברים. תמחור בית חכם הינו סוגיה אשר משתנה בהתאם לרצונותיו של בעל הבית ובני משפחתו.

מה זה בית חכם?

בית חכם הוא שם כולל למערכת מודולארית היוצרת תקשורת אלקטרונית ואלחוטית בין המוצרים החשמליים השונים בנכס. מוצרי בית חכם אשר ניתן לשלוט עליהם באמצעות מערכת זו הינם מערכות תאורה, תריסים חשמליים, מערכת קולנוע ביתית, מערכות אזעקה, מצלמות במעגל סגור, דוד חשמלי, מיזוג אוויר ועוד.

השליטה על המערכות יכולה להיעשות במספר דרכים. ראשית, בית חכם יכול להיות מופעל באמצעות שלט חכם. מדובר בשלט מתוחכם המחולק לרובריקות שונות בהתאם למוצרי החשמל בבית, והמאפשר שליטה עליהם בקלות ובפשטות. כמו כן, שליטה על מוצרי חשמל בבית חכם נעשית גם באמצעות לוחות מגע המותקנים על הקירות, מפסקים ייחודיים, גלאים, חיישנים וכדומה. אז כמה זה עולה לנו?

מחירי בית חכם, איך מחשבים?

 כפי שניתן להבין, תמחור בית חכם איננו זהה בין לקוח ללקוח ובין נכס לנכס. באותו האופן שבלתי אפשרי לענות על השאלה "כמה עולה רכב?", והתשובה במקרים אלה יכולה להיות מגוונת ומושפעת מצורכי הלקוח ותקציבו, כך הדברים יפים גם לגבי בית חכם.

למשל, במידה ותרצו שמערכת הבית החכם תכלול גם מערכות אזעקה מתוחכמות המחוברות למצלמות במעגל סגור והמופעלות על ידי אייפון, תאלצו לשלם מחיר גבוה יותר מאדם אשר "יסתפק" באזעקה ידנית ופשוטה הפועלת רק על ידי השלט החכם ואינה מסונכרנת עם מצלמות אבטחה. כמו כן, בית חכם המותקן בדירה בת חמישה חדרים יהיה בהחלט זול יותר ממערכת זהה המותקנת בבית קרקע בן שלוש קומות הדורש גם שליטה על חצר גדולה ובריכה. במילים אחרות, מחירי בית חכם נעים כמטולטלת בהתאם למוצרי החשמל מחד, ודרישות הלקוח בנוגע להפעלתם מאידך.

על פי כתבה אשר התפרסמה לאחרונה במדור הנדל"ן של אתר Ynet (יוני 2012), מחיר בית חכם נע כיום בין 20,000 שקלים למערכות ה"פשוטות" ועד מאות אלפי שקלים ויותר במערכות המורכבות. כפי שצוין לעיל, מחירי בית חכם תלויים בהחלט במידת הרצון שלכם לתקצב את העניין בעת ההתקנה.

פנו למומחים

במידה והחלטתם לשדרג את איכות החיים במקום מגוריכם, ואתם מעוניינים לברר אודות מחירי בית חכם, מומלץ לפנות למומחים העוסקים בתחום. מומחים אלה יישבו איתכם ויסבירו לכם אודות המערכת ויכולותיה השונות. כמו כן, תוכלו להציג בפניהם שאלות וביחד תיבנו את תוכנית הבית על בסיס המערכת המתאימה לכם ביותר. מיותר לציין כי כאשר תונח על השולחן התוכנית המשוערת, תוכלו לדעת (בערך) כמה עולה בית חכם בהתאם לנכס הספציפי. על מנת לקבל פרטים נוספים, נשמח אם תפנו למומחים באתר.