בית חכם ירוק

 אנרגיה ירוקה הינה מילת המפתח בשוק בישראל, ובמיוחד בתחומים כגון נדל"ן, אלקטרוניקה וחשמל. בין אם מדובר במפעלים גדולי מימדים, ובין אם עסקינן בחיסכון בחשמל בבית פרטי, נראה כי הציבור בארץ מבין ומפנים את החשיבות המקופלת בערכים סביבתיים ובחשיבה "ירוקה". אנרגיה ירוקה נמצאת היום בחזית המשק הישראלי והיא הפכה זה מכבר למדיניות ממשלתית לכל דבר ועניין (ראה פרויקט "ממשלה ירוקה" אשר הושק על ידי השר לאיכות הסביבה ביולי 2011).בקרה על צריכת חשמל בבית ירוק

אי לכך, ובעקבות החדירה של הסוגיה הסביבתית גם לציבור הפרטי בישראל, לקוחות רבים המבקשים להתקין בביתם מערכת חשמל חכם רוצים לדעת האם בית חכם מתכתב עם האידיאולוגיה הסביבתית הזו, אם לאו. במילים אחרות, לקוחות אלה, כאשר הם מתעניינים במערכת החדשנית הקרויה "בית חכם", הם לא שואלים רק "מהו בית חכם" אלא גם "מהו בית חכם ירוק?".

בטרם נעסוק בחיבור בין אנרגיה ירוקה לבתים חכמים, עלינו להבין ראשית מהו בית חכם. בעקבות ההתפתחות המואצת בענפי האלקטרוניקה וההיי טק בעשור האחרון, יותר ויותר בעלי בתים ועסקים בוחרים להתקין מערכת חשמל חכם המאפשרת תקשורת בין מכשירי החשמל בבית/בעסק. באמצעות מערכת בית חכם, ניתן להפעיל במקביל מספר מערכות חשמליות וזאת על מנת להפוך את הבית למפנק, מהנה ובטוח. היות ומדובר בטכנולוגיה מתקדמת, אין כל ספק כי הפיכת בית חכם לבית חכם ירוק איננה אלא עניין טבעי (תרתי משמע).

בית חכם ירוק – מה סוד הקסם?

צרכנים המתעניינים בהתקנת בית חכם ירוק מבקשים לעשות כן מחמת כמה סיבות. ראשית, כפי שצוין לעיל, בית חכם ירוק מאפשר לבעליו ליהנות מחיבור לאידיאולוגיה רומנטית וחדשנית המכירה בחשיבות השמירה על הסביבה. דברים אלה נאמרים ביתר שאת כאשר מדובר במערכת בית חכם המותקנת בעסק. מחקרים רבים מראים כי עסקים המבקשים לשמור על הסביבה נהנים בטווח הארוך מחסכון משמעותי בהוצאות שוטפות וממיתוגם כעסקים ירוקים מבחינת שמם בקרב קהל הלקוחות והציבור. אי לכך, בית חכם ירוק הינו עניין פופולארי ביותר בקרב עסקים בישראל ובעולם.

הסיבה השנייה המובילה צרכנים לבחור בהתקנת בית חכם ירוק הינה החיסכון בהוצאות השגרתיות. בית חכם ירוק מאפשר להוריד באופן משמעותי את צריכת החשמל במקום ובכך הוא מסייע בהפחתת החשבון החודשי. כמו כן, מוצרים ירוקים הינם על פי רוב בריאים ואיכותיים יותר, ויש לכך משמעות גדולה כאשר בבית החכם והירוק הגרים גם קטינים או קשישים.

חיסכון בחשמל – טוב לבתים פרטיים, טוב גם לעסקים

כאמור, בית חכם הינו מונח המסמל חיבור תקשורתי בין מוצרי החשמל בבית. לדוגמא, ניתן לכבות בלחיצת כפתור את כל האורות והמכשירים החשמליים בבית, וזאת על ידי שלט חכם ואף דרך האייפון או האינטרנט. דהיינו, עומדת לרשותו של בעל הבית (או בעל העסק) אפשרות למנוע מצב של בזבוז חשמל שלא לצורך. תכונה זו של הבית החכם הירוק הינה חשובה ביותר, וזאת משום שמחקרים אשר נערכו בעניין זה מצביעים פעם אחר פעם על כך שבזבוז חשמל נעשה לרוב כאשר מוצרים דולקים באופן "מתירני" (אורות לא כובו ביציאה לחופשה, דוד חשמלי דלק שעות ארוכות, העובדים לא כיבו את המזגן וכדומה).

בית חכם ירוק חסכוני בצריכת החשמלמדובר אפוא בעניין בעל רלבנטיות גדולה עבור בעלי עסקים. כל בעל עסק יודע כי שימוש חסכני ונבון במוצרי החשמל במקום העבודה, ושליטה על כך מבחינת "גיבוי" טעויות עובדים (השוכחים את האורות או המחשבים דולקים כל הלילה), מאפשרת ייעול משמעותי בהתנהלות הכלכלית השוטפת. אי לכך, יותר ויותר בעלי עסקים בישראל (ובחו"ל) בוחרים גם הם בהפעלת העסק מתוך בית חכם ירוק. בעל עסק (או בעל בית) אשר התקין מערכת בית חכם ירוק, יוכל לכבות בלחיצת כפתור את המכשירים החשמליים ו/או לעשות זאת באמצעות האינטרנט או הפלאפון. כמו כן, פעמים רבות מותקנים במסגרת בית חכם ירוק גם חיישנים וגלאי תנועה שמטרתם להדליק או לכבות אורות ומיזוג על בסיס חיוויים אותם הם מזהים במתחם מסוים. לדוגמא, ניתן לקבוע כי האורות והמיזוג בחדר הישיבות יהיו כבויים כל אימת שאין איש בחדר.

לסיכום, בית חכם ירוק איננו רק עניין רומנטי אלא מדובר באידיאולוגיה המשולבת בתרבות עסקית. במידה ואתם מעוניינים לדעת עוד על החיבור בין בתים חכמים ובין אנרגיה ירוקה, המומחים באתר ישמחו לענות על שאלותיכם.