בית חכם אלחוטי

 בית חכם נחשב כיום לאחד היסודות הבולטים והחשובים ביותר בתחום אדריכלות הפנאי. מה שהיה נחלת בעלי ממון בלבד, הפך זה מכבר לנפוץ בקרב בתים רבים בישראל. מערכות טכנולוגיות מתוחכמות, המחוברות בין מוצרי בית חכם (כגון אזעקה, תאורה, תריסים, חלונות, מערכת קולנוע ביתי, דוד חשמל ועוד), אינן עוד חלום רחוק. אחד האלמנטים החשובים ביותר בבית חכם הינו האלחוטיות. למעשה, המושג בית חכם אלחוטי הינו מונח בעל שתי פרשנויות – אלחוטיות במסגרת בית חכם, או יצירת בית חכם בעלות נמוכה תוך הפיכה בית "רגיל" למעין בית חכם אלחוטי (מבלי להשקיע בתשתיות ושיפוצים נרחבים). מאמר זה יעסוק בבית חכם אלחוטי המבוסס על מערכת חשמל חכם.

כאשר הכוונה במילים בית חכם אלחוטי הינה על דרך הפרשנות הראשונה, מדובר למעשה בבית אשר ניתן להפעיל בו את מערכות החשמל השונות באמצעות שליטה ובקרה מרחוק. לדוגמא, אייפון בית חכם מאפשר לדיירי הבית להפעיל את מוצרי החשמל במקום באמצעות תקשורת דרך טלפון סלולארי. כמו כן, בית זה, המופעל באמצעות מערכת חשמל חכם, יכול להיות מתוכנת להפעלה על ידי תקשורת אינטרנטית.

הקשר בין טלפון חכם לבית חכם

העיקרון אשר עומד מאחורי הגדרת המונח בית חכם אלחוטי מבחינה זו הינו יצירת אפשרות אלחוטית לשליטה על הפעלת המערכות האלקטרוניות בבית. כפי שצוין לעיל, לעיתים מדובר במערכת בית חכם הפועל על ידי אייפון או אינטרנט, ולעיתים עסקינן בהפעלת המכשירים על ידי שלט חכם או מסכי מגע.

ההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות הפכה את המונח בית חכם אלחוטי לעניין הנגיש לכלל האוכלוסייה. מחיר בית חכם משתנה מנכס לנכס, מלקוח ללקוח, וזאת בשל הבדלים מבחינת תקציבים, גודל הבית, דרישות, העדפות וכדומה. בית חכם אלחוטי מתכתב כמובן עם כניסתם של הטלפונים החכמים לחיינו. כפי שהטלפון האלחוטי של ימינו איננו הטלפון האלחוטי ש"שלט בכיפה" בשנות ה-90, כך גם בית חכם אלחוטי איננו עוד הבית הרגיל שהכרנו. כיום, הטלפון הסלולארי איננו עוד טלפון רגיל והוא הפך למעשה לנגן מוסיקה, מצלמה, מחשב, לוח שנה וכדומה. באותו אופן, בית חכם אלחוטי מאפשר לדיירי המקום להפעיל בלחיצת כפתור פשוטה מערכות שונות בבית.

תפעול מערכות בית חכם אלחוטי

לדוגמא, במידה וביתכם הינו בית חכם אלחוטי, תוכלו באמצעות הטלפון הנייד, כבר בדרכם מהעבודה, להדליק את דוד החשמל ולהפעיל את המיזוג. כמו כן, לחיצת כפתור בשלט החכם, תגרום באופן אלחוטי לכיבוי כל האורות בבית ולהפעלת מערכות אזעקה בשעת שינה. התרחישים לעניין זה הינם רבים ומגוונים. כל תרחיש מתוכנת בהתאם לרצונו של הלקוח ולאופי הבית בתור בית חכם אלחוטי.

מצלמות אלחוטיות, אזעקות אלחוטיות, תאורה אלחוטית ועוד

בין המוצרים המרכיבים בית חכם אלחוטי ניתן למצוא גם מצלמה אלחוטית המאפשרת צפייה בבית מכל מקום בעולם. דמיינו לעצמכם שתוכלו לעקוב אחר הנעשה בביתכם כאשר אתם בחו"ל, או לוודא עניינים הקשורים בעסקכם לאחר שחזרתם הביתה. מצלמה אלחוטית המחוברת לבית חכם אלחוטי, הופכת את העניין למציאות בפועל. חיבור המצלמה למערכת החשמל החכם המניעה את הבית, מאפשר צפייה במקום באמצעות האינטרנט או הטלפון החכם.

המצלמה איננה לבדה, בית חכם אלחוטי כולל לעיתים גם אזעקה אלחוטית. מדובר במערכת אזעקה מתקדמת המחברת בין כל מערכות האבטחה בבית ללוח בקרה אחד. מערכת אזעקה אלחוטית המותקנת בבית חכם מאפשרת שליטה על המרחבים השונים של הבית (או העסק) באמצעות גלאים, חיישנים וכדומה. כמו כן, ישנם גלאים היכולים לסנן את התראותיהם לפי "משקל וגובה" ובכך למנוע חיוויים בגין חיות מחמד וכדומה. מערכות אלה הינן פרודוקטיביות באופן מיוחד כאשר על דיירי בית חכם אלחוטי נמנים קשישים, קטינים, אורחים וכדומה.

מערכת נוספת המתפקדת היטב בבית חכם הפועל באופן אלחוטי הינה – תאורה אלחוטית. תאורה אלחוטית יכולה לפעול בשני אופנים. ראשית, במקום לקום ולהפעיל את התאורה באמצעות המפסקים (בדרך הישנה והטובה), תאורה אלחוטית פועלת על ידי שלט חכם אחד המתפקד על כל האורות בבית. כמו כן, ניתן להרכיב חיישני תנועה בחדרים אשר יביאו להדלקת האור בעת הכניסה לחדר, או לכיבויו כאשר אין במקום איש. לעיתים, מערכת התאורה מחוברת באמצעות חשמל חכם למרכז בקרה, וניתן לשלוט עליה גם על ידי הטלפון הנייד.

כפי שצוין לעיל, בית חכם אלחוטי הופך את ה"בית הרגיל" לממלכה אלקטרונית מרהיבה. במידה ואתם מעוניינים לדעת פרטים נוספים על בתים חכמים אלחוטיים, נשמח לעמוד לשירותכם. המומחים שלנו יענו על שאלותיכם ויוכלו לבחון עימכם האם גם אתם "בנויים" לבית חכם אלחוטי