אייפון

 אתם עומדים בפקק בדרך הביתה, הגשם מכה בחלון הרכב והקור בחוץ מקפיא עצמות. הטלפונים מהמשרד נרגעו רק עכשיו ואתם בסך הכול "מפנטזים" על בית חם ומקלחת רותחת. עכשיו דמיינו עולם מושלם בו אתם יכולים באמצעות שליחת SMS להפעיל את המיזוג בבית ולהדליק את הדוד. עבור יותר ויותר ישראלים, התרחיש שלהלן איננו עוד חלום רחוק אלא מדובר במציאות יומיומית. ישראלים אלה בחרו לעבור ולגור עם מערכת בית חכם. בית חכם הוא למעשה בית אשר "עובד" בשביל בעליו ומגדיל באופן משמעותי את ההנאה המופקת ממתחם המגורים.בית חכם נשלט גם באמצעות האייפון

כיצד זה עובד? ובכן, בית חכם מבוסס על תשתית חשמל חכם המתקשרת באמצעות בקרה מרכזית עם מוצרי החשמל בבית. מדובר אפוא במתחם מגורים חכם אשר מעניק לבעליו יכולת שליטה מלאה על מערכות שונות כגון המיזוג, התאורה, האזעקה, התריסים, הדוד החשמלי ועוד. מוצרי בית חכם אלה נשלטים על ידי שלט חכם שיכול להיות נייד או מותקן על קירות הבית בדמות מסך מגע.

אייפון בית חכם – כניסתו של האייפון למשחק האלקטרוני

ההתפתחויות האחרונות בתחום הטכנולוגיה והמדיה הפכו את הטלפונים הניידים לשלטים חכמים בעצמם. בעבר, טלפון אלחוטי לא היה מסוגל להפעיל בקושי שיחה מזוהה, וגם הקליטה ברחבי הבית הייתה משתבשת עם התרחקות מנקודת החיבור. ב-20 השנים האחרונות, וביתר שאת בעשור האחרון, חלה התפתחות משמעותית בענף התקשורת הסלולארית. אין כל ספק כי אייפון וטלפונים חכמים המקבילים לו הפכו זה מזמן את הקערה על פיה. כיום, אייפון איננו רק מכשיר המשמש כטלפון ומדובר בנגן, מצלמה, לוח שנה, אמצעי גלישה באינטרנט, ג'י.פי.אס ועוד. בין היתר, אייפון יכול להיות גם שלט חכם.

השימוש באייפון בקרב בעלי מערכת בית חכם הינו רב. ראשית, ניתן לסנכרן את המכשיר הנייד ולהביא לכך שהוא יתפעל את המערכות השונות בבית. לדוגמא, תוכלו לכבות את מערכת התאורה באמצעות אייפון וזאת על ידי מסרון מכל מקום בעולם. כמו כן, במידה והתקנתם בית חכם אשר כולל גם מערכות אבטחה כגון מצלמות במעגל סגור או מערכות אזעקה, אייפון יכול להעניק לכם לקבל תמונה מלאה (תרתי משמע) אודות הנעשה בביתכם גם כאשר אתם רחוקים משם.

בית חכם הינו מונח אשר מתאים גם לבעלי עסקים. כאשר עסקינן בעסק שהינו עסק חכם, מערכות החשמל המתקשרות עם האייפון יכולות לשמש את בעל הבית ממספר בחינות. לדוגמא, בעל העסק יכול לשלוט על מערכת האזעקה ובכך לדעת האם היא הופעלה כראוי על ידי העובד שיצא אחרון מהמשרד. כמו כן, באפשרותו לחסום את גישת העובדים למשרד על ידי הטענת מערכות אזעקה באמצעות אייפון ממרחק. בדומה לשליטה והפיקוח על בית פרטי, גם בעל עסק יכול לבחון את התנהלות העובדים במקום על ידי אייפון וזאת ללא כל מאמץ ומכל מקום בעולם. יתרה מכך, אייפון משמש את בעל הבית לתפעול מערכות בית חכם גם כאשר הוא מעוניין בפעולות פשוטות יותר כגון הדלקת המזגן, החלפת ערוץ בטלוויזיה, הורדת המקרן לצפייה בסרט, הגפת התריסים, הטענת האזעקה וכדומה.

כמה זה עולה?

כמה עולה בית חכםהתקנת מערכות חשמל חכם בבית, אשר ניתן להפעילן גם באמצעות אייפון, משווקות בישראל על ידי מספר חברות ובמחירים משתנים. למעשה, מחירי בית חכם אינם עניין שניתן להעריכו בנקל ויש לבחון את הבית הספציפי ואת דרישותיו של הלקוח בהתאם לתקציבו. על פי כתבה אשר עסקה בחיבור בין אייפון למערכת בית חכם, ואשר פורסמה במגזין "לילה כלכלי" בערוץ 10 (ספטמבר 2011), עלות מערכת מסוג זה נעה בין 20,000 שקלים ועד מאות אלפי שקלים ואף צפונה מכך. למעשה, העניין תלוי בעיקר בכמות המכשירים בבית ויכולת התפעול המבוקשת ממכשיר האייפון בעת תכנותה של המערכת. חשוב להדגיש כי לאחר שהתקנתם בביתכם מערכת בית חכם, אפליקציה המחברת בין הבית לאייפון איננה יקרה יתר על המידה. המחיר המרכיב את המערכת נובע בעיקר מעלות חוטי החשמל והחומרה הרלבנטית, וכן מעבודת התקנת התשתית היוצרת את החיבור בין המכשירים השונים במתחם.