אבטחה וביטחון

 בית חכם הינו בית אשר מכשירי החשמל שבו "מדברים" זה עם זה על ידי כך שהם מחוברים בקווי תקשורת רבים ובמערכת חשמל חכם. עד לא מזמן, ניתן היה למצוא מערכות בית חכם רק בקרב בני העשירון העליון. כיום, בית חכם הפך לעניין נגיש גם עבור אזרחים שאינם עתירי ממון, ומחירי בית חכם נמצאים בהחלט בהישג ידם של רבים בישראל (גם מקרב מעמד הביניים). אמנם שמה של המערכת הינו "בית חכם", אך אין ספק כי חשמל חכם יכול להועיל (ואף מועיל בפועל) ביצירת עסק חכם

מאמר אשר התפרסם לאחרונה באתר "גלובס" מצביע על כך שישנה מגמת עלייה משמעותית בהתעניינות הלקוחות הישראלים במוצרי בית חכם. אחד המוצרים הפופולאריים ביותר בתחום זה הינו מערכות אזעקה. בין אם מדובר במערכות אשר נועדו לאבטח בית פרטי, ובין אם עסקינן במערכות אזעקה לעסק, בית חכם ידוע בכך שהוא משדרג את מערך האבטחה בכל מקום בו הוא נמצא.

על פי רוב, מערכות אזעקה לבית (או לעסק) המותקנות במסגרת בית חכם, פועלות על בסיס שורה ארוכה של גלאים וחיישנים. מדובר באמצעי אבטחה וביטחון מתוחכמים ומתקדמים. לדוגמא, ניתן לרכוש גלאי נפח המבדיל בין דמות חשודה לבין חיית מחמד (על בסיס משקל וגובה). בעת זיהוי תנועה חשודה בבית אשר מותקנת בו אזעקה חכמה, ניתן להפעיל תרחיש "פריצה". תרחיש זה יגרום לכך שהאזעקה תפעיל צופר עוצמתי, תשלח הודעה מיידית לחברת אבטחה, ותיידע בכך את בעל הנכס. כמו כן, היות ומערכת בית חכם מאפשרת שיתוף פעולה בין מוצרים חשמליים בבית, ניתן להורות למצלמות האבטחה המחוברות לאזעקה מערכת אזעקה בבית חכםלהתמקד על מקור התנועה וכן להורות למערכת התאורה להדליק את האורות בבית. לאחר האירוע, מערכת אבטחה וביטחון יכולה לסייע ב"מכת מנע" על ידי התחקות אחר הצילומים ואיתור הפורץ והרכוש הגנוב.

אבטחה וביטחון – גם על בסיס הרתעה

למעשה, תפיסת האבטחה במסגרת בית חכם גורסת כי אבטחה וביטחון ניתן להשיג בין השאר על ידי הרתעה (ולא רק באמצעות התראה). דהיינו, מערכות האבטחה יכולות להניס את הפורץ כאשר הן מזהות אותו בתחום האסור בחצר, וכבר אז הן יכולות להפעיל כנגדו אמצעים הרתעתיים כצופר או אורות גבוהים. בנוסף, גנבים ושודדים אינם נוטים לפרוץ למקום מבלי לערוך תצפית ו"איסוף מודיעין" טרם ה"פעולה”. על פי רוב, בית אשר מותקנות בו מערכות אזעקה ומצלמות, ירתיע את הפורץ הפוטנציאלי ויגרום לו לבקש לחפש את "מזלו" במקום אחר.

אבטחה וביטחון בבית חכם לא באים לידי ביטוי רק במערכות אזעקה. כפי שצוין לעיל, בית חכם מופעל על ידי חשמל חכם המסונכרן לפי תוכנה המותקנת בשלט, במסכים החכמים, באייפון ובמחשב. במסגרת השליטה הנ"ל, בעל הבית יכול לקבוע "תרחישים". תרחישים אלה הינם למעשה פעולות ידועות מראש המחברות בין מספר אלמנטים בבית. לדוגמא, תרחיש "יציאה" יכול לכלול כיבוי מוצרי החשמל בבית, הגפת התריסים, נעילת הדלתות והחלונות, וטעינת האזעקה. תרחיש אבטחה נוסף הינו "חופשה". בתים רבים נפרצים בישראל מדי שנה בימי החגים והחופשות, וזאת בשל הקלות בפריצה לבית ריק מאדם. תרחיש "חופשה" נועד אפוא להתמודד עם סיטואציות מסוג זה. באמצעותו, ניתן לקבוע כי הבית החכם "יתעורר לחיים" באופן רנדומאלי במהלך שהות דייריו בחופשה, וזאת על ידי הפעלת מערכת קולנוע ביתית, הדלקת אורות לפרקים וכדומה.

לסיכוםשליטה ובקרה גורמים לאבטחה יעילה בבית חכם

במידה ואתם מעוניינים במערכת בית חכם, דעו כי בידיכם לשפר באופן משמעותי גם את אלמנט האבטחה והביטחון במקום מגוריכם. מיותר לציין כי הדברים יפים גם לגבי עסק חכם וזאת אפילו ביתר שאת. כאשר מדובר בעסק חכם, בעל הבית יכול לשלוט על הכניסה והיציאה של העובדים ועל הפעלת האזעקה בשלט רחוק באמצעות SMS או גלישה באינטרנט. דהיינו, נתונה לבעל העסק האפשרות למדר עובדים "בעייתיים" מסודות החברה או מהיכולת להיכנס למקום העבודה מחוץ לשעות המקובלות. במידה ומסקרן אתכם לדעת עוד על אבטחה וביטחון בית חכם, המומחים שלנו ישמחו לעמוד לשירותכם.