אפליקציה לבית חכם

הטלפונים הסלולאריים שלנו הם כבר מזמן לא טלפונים אלא מחשבים צנועים מבחינת הממדים אבל רבי עוצמה מבחינת הביצועים (ברוב המקרים שיחות טלפון הן הדבר הזה שמפריע לנו להשתמש באפליקציות השונות…)

אם לפני שנים לא רבות עוד התלהבנו מכך שאפשר לצלם באמצעות הסלולארי תמונות מגורענות ומטושטשות, הרי שבימינו הסמארטפונים החדישים והמשוכללים מאפשרים לנו, בין השאר, לצלם סרטי וידיאו באיכות HD ולהוסיף להם אפקטים, מסייעים לנו להגיע בדרך האופטימאלית למחוז חפצנו בין אם ברכב פרטי ובין אם בתחבורה ציבורית, מחשבים עבורנו כמה ק"מ רכבנו על האופניים וכמה קלוריות שרפנו, עוזרים לנו להשוות מחירים, עוקבים עבורנו אחרי חשבונות הבנק – וגם מפעילים פונקציות שונות בבתים שלנו במסגרת אפליקציות בית חכם.

אפליקציות אלה, שמפעילות עבורנו את המערכות השונות בבית בהתאם להעדפות שלנו – בין אם באופן אוטומאטי (על סמך, למשל, הטמפרטורה בחוץ) ובין אם בעקבות בחירה שלנו – הולכות ומתרבות כל הזמן, ומדי שנה צצות עוד ועוד אפליקציות שהופכות את החיים שלנו לקלים יותר ופשוטים יותר. העתיד, מצד אחד, כבר כאן, ומצד שני מי יודע אילו אפליקציות עוד יצוצו בשנים הבאות ואיזו מהפכה הן יחוללו בכל הקשור לבית חכם.

מים חמים בלי לחכות, בית קריר ונעים

אנחנו אוהבים את הסביבה שלנו ממוזגת, ובמיוחד בקיץ הישראלי הלוהט והלח. הדקות הקשות ביותר מדי יום הן אלה מרגע כניסתנו לרכב ועד שהמזגן (שמופעל כמובן מייד באותו רגע) מצליח להתגבר על מעלות הצלזיוס הרבות, וכך גם כשאנחנו חוזרים הביתה, ממהרים להדליק את המזגן ולא זזים ממנו עד שהשפעתו מורגשת בכל המרחב.

בית חכם מאפשר לנו להפעיל את המזגן כבר כשאנחנו בדרך. למעשה, אנחנו רק צריכים "להודיע" למערכת הבקרה שאנחנו מגיעים הביתה בשעה מסוימת, והיא כבר תדע להפעיל את המזגן בטיימינג המדויק כך שמצד אחד ניכנס לבית ששוררת בו טמפרטורה אידיאלית ומצד שני צריכת החשמל תהיה נמוכה ככל האפשר.

באופן דומה, ניתן לתכנת מערכת בקרה של בית חכם להפעיל את הדוד לקראת שובנו הביתה או כך שבאופן כללי לאורך כל שעות היממה כמות המים החמים תספיק לפחות למקלחת מרעננת (או אמבטיה מפנקת), ואפילו בהתאם לשעות הרחצה המועדפות על בני הבית. בנוסף, מעלימה אפליקציית השליטה בדוד מחיינו את השאלה שתמיד צצה 5 דקות אחרי שיצאנו מהבית, "כיבינו את הדוד?"…

תנור שהוא מאסטר שף

לא צריך להיות חובב בישול כדי להכיר את החוויה המתסכלת של הכנסת מנה לתנור, גיחה קצרה לסלון כדי לצפות קצת בטלוויזיה או להתעדכן בזריזות בפייסבוק ואז לגלות כי חלפה שעה והמנה נשרפה. בית חכם דואג למנוע מאיתנו את עוגמת הנפש הזו, וחברת סמסונג אף הגדילה לעשות והשיקה תנור שמכיר למעלה מ- 150 מנות (ולא רק קוריאניות…) כך שהאפליקציה לאנדרואיד שמתלווה אליו מאפשרת לנו לסמן את המנה שהוכנסה אליו והוא כבר ישקול אותה, יפעיל את עצמו בדיוק לפרק הזמן הנדרש כדי שתהיה מוכנה, יודיע לנו על גבי המסכים השונים בבית שהגיע הזמן לאכול וגם יעדכן אותנו לגבי כמות הקלוריות שתרמה לנו המנה…

אפליקציות להמונים

נכון לראשית המאה ה- 21, בית חכם הוא מוצר לעשירון העליון ומעלה. המגמה של הפעלת מערכות הבקרה והשליטה באמצעות אפליקציות המותקנות בסמארטפונים מוזיל את העלויות ומנגיש את אופציית הבית החכם לכולנו. חברות רבות עמלות על פיתוח אפליקציות חדשות, ולדוגמה בשנת 2013 הצליח סטארט-אפ בשם canary לגייס את הכסף שביקש כדי ליצור מערכת אבטחה חכמה מבוססת אפליקציה בעלות שתאפשר לציבור הרחב לרכוש אותה ולהשתמש בה אפילו בדירות שכורות.